5 zabaw, które doskonalą inteligencję emocjonalną i angielski

We współczesnym świecie inteligencja emocjonalna stawiana jest na równi z IQ. Uważa się, że jest to jedyny aspekt, który sprawia, że ​​ludzie wciąż są lepsi od coraz szybciej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Poniżej przedstawiamy pięć praktycznych zabaw, które pomogą dziecku zwiększyć wrażliwość emocjonalną, doskonaląc przy tym angielski.

Umiejętność prawidłowego rozróżniania emocji i kontrolowania ich to podstawa szczęśliwego życia. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii czy Holandii, lekcje z zakresu inteligencji emocjonalnej (EI) są wprowadzane do programu szkolnego. Rozwój edukacji w Polsce nie zaszedł jeszcze tak daleko, ale sami możemy pomóc naszym dzieciom rozwinąć ich inteligencję w tym zakresie. Najskuteczniejszym na to sposobem są gry.

Jeśli chcemy uzyskać podwójny efekt, warto wybrać takie zabawy, które pomogą dziecku również poprawić umiejętności językowe.

1. „Szczęśliwe pudełko”

łóżcie do pudełka „talizmany szczęścia”. Mogą to być przedmioty, które przypominają o szczęśliwych chwilach spędzonych wspólnie z bliskimi – muszla znaleziona na plaży, kwiatek z ogródka babci, piórko odkryte na spacerze. Nazwijcie je po angielsku, a jeśli nie znacie odpowiednich słów – poszukajcie w słowniku.

2. Jak minął dzień?

Przygotuj karty z emoji wyrażającymi różne emocje i oznacz je po angielsku, używając określeń: smutny, zły, szczęśliwy, ciekawy itp. Wieczorem przed snem poproś dziecko, aby opisało, jakich emocji doświadczyło w ciągu dnia. Pozwól mu wybrać odpowiednie karty. Ta gra nauczy je uważności, ale także rozpoznawania i akceptacji  własnych uczuć.

3. Masz to wypisane na twarzy

Umiejętność określania emocji jest kluczowym elementem inteligencji emocjonalnej. Wybierz książki, w których obrazki oddają osobowość postaci. Następnie poproś dziecko, aby opisało, co czują bohaterowie, np.: szczęście, ekscytację, zachwyt lub też: przygnębienie, smutek itd. Zapytaj co sprawiło, że wie, jak czują się bohaterowie. Skieruj uwagę malucha na oczy, brwi, kąciki ust i resztę mimiki.

4. Tęcza emocji, feeria barw

Wyobraźcie sobie, że siedem najsilniejszych emocji ma swój własny kolor. I dlatego świat jest taki barwny! Zachęć malucha do narysowania własnej tęczy, a następnie przypisania emocji do każdego koloru i oznaczenia ich po angielsku. Na przykład:

Szczęście jest czerwone

Smutek jest pomarańczowy

Strach jest żółty

Gniew jest zielony

Zdziwienie jest niebieskie

Obrzydzenie jest granatowe

Wątpliwość jest fioletowa

5. Kalambury

Zapisz proste hasła po angielsku na kartach i zabawcie się w kalambury: każdy uczestnik gry dostaje kartę i za pomocą gestów i mimiki stara się, aby inni odgadli słowo, które przedstawia. Pozostali gracze zadają pytania, na które można odpowiedzieć tylko “tak”, “nie” lub “może”. To popularna międzynarodowa gra, która wymaga zrozumienia się nawzajem niewerbalnie. Obserwując kogoś, kto próbuje wyjaśnić dane słowo, dzieci rozwijają swoją inteligencję emocjonalną.

Psychologowie twierdzą, że rozwijanie inteligencji emocjonalnej zaczyna się już w momencie narodzin, gdy dziecko widzi uśmiechających się rodziców i uczy się odwzajemniać im uśmiech. Dzieje się tak każdego dnia, o ile rodzice są zaangażowani w życie swojego dziecka i nie lekceważą jego emocji i uczuć. Aby rozwijać inteligencję emocjonalną swojej pociechy, należy zacząć od siebie. Warto zaakceptować najpierw własne emocje i skierować swoją uwagę na zmiany zachodzące we własnym stanie emocjonalnym. Dzięki temu zwiększamy szanse na rodzinne szczęście.

Internetowa platforma do nauki języka angielskiego – Novakid – ma na celu rozwijanie umiejętności mówienia. – Dzięki połączeniu nowoczesnych metod nauczania dzieci już od pierwszych lekcji uczą się mówić o sobie i swoich emocjach w języku angielskim. Kolorowe postacie prowadzą najmłodszych przez kolejne etapy nauki i „pomagają” w odrabianiu zadań domowych, a profesjonalni nauczyciele dbają o to, aby byli oni zadowoleni i nie mogli się doczekać kolejnej lekcji – mówi Anna Trawka,  ekspertka Novakid i pedagożka.

Dodaj komentarz