Masz alergię? Dzięki tym sposobom ułatwisz sobie życie

Alergia wydaje się być plagą XXI wieku. Mam złą wiadomość: chociaż alergia tyczy się dzisiaj głównie małych dzieci, to można na nią zapaść w każdym wieku. Dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych, niepokojących objawów. Szczególnie, że szkodliwe alergeny towarzyszą nam praktycznie cały czas. Bez konkretnych badań nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki czynnik wywołał zmiany uczuleniowe.

Po prostu alergia

Wyraz alergia stanowi połączenie dwóch greckich wyrazów – allos oznaczający inny oraz ergos, czyli reakcja. W skrócie mówiąc alergia to nic innego, jak reakcja na konkretny czynnik. Do typowych objawów uczuleniowych zaliczyć można: katar, zapalenie spojówek, problemy z oddychaniem, przeróżne wysypki, pęcherze na skórze itp. W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu.

Wstrząs anafilaktyczny – to nagła reakcja na wystąpienie czynnika zagrażającego organizmowi. Wytłumaczyć można to na przykładzie ugryzienia osy lub pszczoły. Tak zwane narządy wstrząsowe to błony śluzowe skóry oraz sama skóra, układ oddechowy, układ krążenia oraz układ pokarmowy. Zagrożenie związane z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego płynie przede wszystkim ze spadku ciśnienia tętniczego, a także przyspieszenia akcji serca, która prowadzi do zaburzenia rytmu serca.

Jakie alergeny męczą nas najczęściej?

Do typowych alergenów wywołujących reakcje alergiczne zaliczymy między innymi roztocza, grzyby i ich zarodniki, wełnę, sierść zwierząt. Alergie mogą wystąpić również na tle żywieniowym.

W jaki sposób ułatwić sobie życie?

Po pierwsze koniecznie należy wyodrębnić czynnik powodujący reakcje alergiczne. Po drugie – codzienna higiena i przestrzeganie określonych zasad może znacznie poprawić stan zdrowia oraz samopoczucia. Przyjmowanie leków może znacznie poprawić komfort życia. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe, które nie dopuszczają do powstania pierwszych objawów alergii.

Jednym z takich leków przeciwhistaminowych jest Allegra. Ten lek na alergię leczy sezonowe reakcje alergiczne takie, jak: nieżyt nosa, kichanie, swędzenie nosa, a także łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Zanim jednak zastosujesz lek Allegra, koniecznie zapoznaj się z ulotką, a także zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Istnieją również domowe sposoby, dzięki którym można złagodzić nieprzyjemne objawy alergii. Zaliczymy do nich między innymi utrzymywanie higieny we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, stosowanie naparów z ziół, aromaterapia. Coraz częściej słyszy się także o leczeniu zmian uczuleniowych przez stosowanie akupunktury.

Dodaj komentarz