AZS nie jest wyrokiem!

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem dosyć kłopotliwym. Związane jest to między innymi z brakiem konkretnego lekarstwa. Stosuje się zatem leczenie objawowe. Przy zachowaniu odpowiednich zasad można znacznie złagodzić symptomy choroby. Atopowe zapalenie skóry nie jest piętnem, które definitywnie destabilizuje nasze życie. Co należy wiedzieć o AZS?

***

Kiedy pojawia się AZS?

W typowych przypadkach atopowe zapalenie skóry pojawia się u noworodków lub pomiędzy szóstym a siódmym rokiem życia. Schorzenie dotyka głównie dziewczynek. Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że w miarę upływu lat symptomy choroby ulegają znacznemu wyciszeniu. Przyczyn AZS poszukuje się w kontekście uwarunkowań genetycznych. Warto wiedzieć, że nie dziedziczy się samej choroby, lecz skłonności do zachorowania. Niektórzy doszukują się przyczyn atopowego zapalenia skóry w nadmiernej higienie. Ponadto statystyki pokazują, iż większe predyspozycje mają dzieci karmione mlekiem krowim przed ukończeniem roku.

sucha-skora

swiad

Objawy AZS potrafią być niezwykle dyskomfortowe. Początkowo choremu dokucza uporczywe swędzenie. Skóra staje się coraz bardziej sucha. W takich miejscach, jak zgięcia kolan czy łokcie mogą pojawić się czerwone grudki, które z czasem przemieniają się w ropne krostki. Dodatkowo naskórek może pokryć się czerwonymi plamami przypominającymi liszaj. Fachowa nazwa tej przypadłości to erytrodermia. W zaostrzonej fazie choroby skóra jest przezroczysta i wyglądem przypomina pergamin.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Do niedawna stosowano przede wszystkim leczenie uwzględniające maści sterydowe. To właśnie przez te preparaty skóra stawała się coraz bardziej przezroczysta i pergaminowa. Dzisiaj stosuje się przede wszystkim kremy przeciwzapalne i maści wspierające leczenie.

Bepanthen – maść wspomagająca przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Łagodzi świąd i zaczerwienienia. Poprzez swoje wielokierunkowe działanie zwalcza suchość skóry i skórne reakcje alergiczne. Zawiera specjalne lipidy LLT, które cechują się strukturą zbliżoną do naturalnie występujących lipidów międzykomórkowych w naskórku Dlatego też idealnie wpasowują się w uszkodzoną barierę ochronną skóry, po czym zaczynają je regenerować.

Złagodzić symptomy atopowego zapalenia skóry można złagodzić poprzez następujące działania:

  • Unikaj długich kąpieli. Krótki prysznic w zupełności wystarczy!
  • Nie używaj zwykłych mydeł i żeli pod prysznic. W aptece znajdziemy specjalistyczne preparaty pielęgnujące skórę z atopowym zapaleniem.
  • Noś odzież wyprodukowaną z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  • Unikaj miejsc zakurzonych, pomieszczeń klimatyzowanych oraz basenów z chlorowaną wodą.
  • Rzuć palenie i nie przebywaj w pomieszczeniach, w których pali się papierosy.
  • Stres potrafi nasilić objawy. Jeśli masz problemy z permanentnym odczuwaniem stanów nerwowych koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz