Ból brzucha podczas miesiączki

Podczas miesiączki pojawia się bardzo często ból brzucha. Tylko nieliczne przedstawicielki płci pięknej mają z głowy ten problem. Sprawa jest o tyle zagmatwana, że nigdy nie wiemy, czy ból jest wywołany naturalną reakcją organizmu czy może chorobą.

Czym jest ból miesiączkowy?

Każda kobieta w okresie rozrodczym przechodzi przez cykl miesiączkowy. Oznacza to, że organizm co miesiąc przygotowuje się do zapłodnienia. W macicy buduje się endometrium, w którym „wzorcowo” ma zagnieździć się zarodek. Jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę, wówczas jej organizm musi się pozbyć niepotrzebnej już śluzówki macicy. To właśnie przez krew miesięczną strzępki endometrium wydostają się z ciała. Aby do tego doszło, hormony powodują skurcze macicy. To właśnie te skurcze są źródłem bólu miesiączkowego. Bywa jednak, że ból ten jest niemożliwy do zniesienia. W takim przypadku koniecznie trzeba odwiedzić ginekologa. Być może ból związany jest z endometriozą, czyli nieprawidłowym rozrostem endometrium, które pojawia się w różnych miejscach. Najczęściej endometrium sytuuje się na jajnikach tworząc tak zwane torbiele. Endometrioza to choroba, którą nie można pozostawić ot tak sobie. To jedna z najczęstszych przyczyn bezpłodności u kobiet. Zawsze trzymaj rękę na pulsie.

Skuteczne metody na miesiączkowy ból brzucha

Jeśli nie jesteśmy chore, wówczas warto zwalczyć ból domowymi sposobami. Pierwsze dni miesiączki są najgorsze. Można wspomagać się lekami rozkurczowymi dostępnymi w każdej aptece bez recepty. Bardzo szybko likwidują uczucie dyskomfortu i sprawiają, że możemy bez problemu wykonywać codzienne obowiązki. Musisz zrelaksować się i trochę poleniuchować. Nic nie robi tak dobrze, jak spacer czy dzień spędzony z dobrą książką. Pij melisę i rób ciepłe okłady na brzuch. W tych dniach należy unikać gorących kąpieli.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com

Dodaj komentarz