Nakrętki w formie sześciokątnych czy czworokątnych elementów przypominają nieco pierścień. Po wewnętrznej stronie posiadają gwint, który umożliwia nakręcenie ich na śrubę lub pręt gwintowany. W ten sposób tworzy się trwałe i solidne połączenie elementów stosowane w produktach użytkowych i ogromnych konstrukcjach. Nakrętki nie różnią się jedynie rozmiarem, ale też typem i zastosowaniem. Sięgnij po więcej szczegółów poniżej!
Czym jest nakrętka i jak jest zbudowana?
Nakrętki metalowe to proste elementy, które mogą mieć różny kształt zewnętrzny. Wewnątrz zawsze są gwintowane, co zapewnia im możliwość nakręcenia na części zawierające gwint zewnętrzny o tym samym skoku. Nakrętki mogą być stworzone ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, aluminium, mosiądzu czy miedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku będą stosowane. Produkty te najczęściej można spotkać w wariancie sześciokątnym, które z łatwością można przykręcać kluczami nasadowymi czy oczkowymi. To jednak nie wszystko, bo do podstawowych typów nakrętek można też zaliczyć:
- czworokątne;
- kwadratowe;
- z kołnierzem;
- radełkowe;
- ślepe;
- z oczkiem;
- samozabezpieczające.
Wszystkie te elementy metalowe są uznawane za standardowe i można je nabyć bez większego wysiłku np. w firmie „M-TI Market-Techniczny w Inowrocławiu”.
Niestandardowe warianty nakrętek
W niektórych przypadkach istnieje konieczność wykorzystania nakrętek specjalnych. Do takich można zaliczyć modele kołnierzowe czy kształtowe. W przypadku nakrętek kołnierzowych jedna ze stron ma widoczny kołnierz, który odgrywa rolę podkładki. Często na spodzie są też dodatkowe nacięcia, które zapewniają mocniejszy uchwyt nakrętki. Ważnym typem nakrętek są też modele kształtowe. Tutaj można wyróżnić popularne „motylki”, czyli nakrętki z dwoma uchwytami. Dzięki specyficznej budowie bardzo łatwo można je obracać bez użycia narzędzi ręcznych.
Odmiennym typem nakrętek są te przygotowywane na specjalne zamówienie. Może chodzić o modele w niestandardowym wymiarze, kształcie lub skoku gwintu. Najczęściej jednak wszystkie wymagania stawiane przed nakrętkami spełniają ww. egzemplarze. Jeśli oczekujesz najwyższej jakości, zawsze sięgaj po sprawdzonych producentów i dystrybutorów elementów metalowych.