Ciężkie życie z alergią

Mój mąż jest alergikiem. Dlatego też pora wiosenna i letnia bywa dla nas prawdziwym utrapieniem. Czasami odpoczynek na dworze nie wchodzi w grę i urlop spędzamy w czterech ścianach. Na szczęście znaleźliśmy ostatnio dobre rozwiązanie. Jest nim Allegra.

 ***

Trochę słów o alergii

Alergia to ostatnio dla mnie temat na czasie. Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘allos’ – inny i ‘ergos’ – reakcja. Idąc tym tropem można śmiało powiedzieć, iż alergia jest reakcją na ingerencję innych czynnków (w rozumieniu zagadnień związanych z czynnikami patogenicznymi). Pod wpływem alergenów organizm człowieka daje nieprawidłową odpowiedź poprzez obecność dyskomfortowych objawów takich, jak alergiczny nieżyt nosa, trudności w oddychaniu, bąble skórne, łzawienie i zaczerwienienie oczu. W skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może wywołać wstrząs anafilaktyczny, a nawet zgon.

Do typowych alergenów zaliczyć można:

* roztocza

* pyłki roślin

* sierść zwierząt

* zarodniki grzybów pleśniowych

* owoce morza

* jaja

* mleko krowie itp.

Wyżej wymienione alergeny dzielą się na alergeny wziewne (takie, jak pyłki roślin czy roztocza) oraz alergeny pokarmowe (np. owoce lub warzywa).

Mogą nas uczulić także alergeny kontaktowe oraz iniekcyjne. Alergeny kontaktowe powodują uczulenie w wyniku kontaktu ze skórą. Natomiast alergeny iniekcyjne dostają się do systemu biologicznego poprzez wstrzyknięcie.

Najczęściej alergia nie zagraża bezpośrednio życiu. Jej symptomy utrudniają jednak życie. Nie mam niestety dobrych wiadomości. To, że do tej pory nie masz reakcji uczuleniowych, nie znaczy, że nie mogą one jeszcze wystąpić. Cały czas zwiększa się ilość alergenów, a tym samym liczba osób cierpiących przez symptomy alergii.

Łagodzenie objawów alergii

Symptomy alergii można złagodzić. W jaki sposób? Oczywiście stosując odpowiednie leki. Przykładem jest alergiczny nieżyt nosa. To objaw, który może znacząco wpłynąć na komfort życia codziennego. W leczeniu tego rodzaju objawy pomocne są substancje przeciwhistaminowe. Warto podkreślić, iż alergiczny nieżyt nosa pojawia się najczęściej, gdyż nos pełni rolę filtra.

Lekiem przeciwhistaminowym jest Allegra lek łagodząca zapalenie błony śluzowej nosa: katar, kichanie, swędzenie nosa, a także zaczerwienienie oczu.

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

 

Dodaj komentarz