Co dzieje się z ciałem zmarłego między śmiercią a pogrzebem?

Od momentu śmierci do pogrzebu mija zazwyczaj kilka dni. W niektórych przypadkach, np. przy konieczności transportu z zagranicy lub konieczności wykonania sekcji zwłok, czas ten znacznie się wydłuża. Jakim zabiegom poddawane jest ciało zanim zostanie złożone w grobie? Sprawdźmy to!

Gdzie ciało trafia po stwierdzeniu zgonu?

Przed laty przygotowaniem do pochówku zajmowali się najbliżsi, a zmarły oczekiwał na pogrzeb w domu. W tym czasie rodzina zajmowała się myciem ciała oraz ubiorem denata. Obecnie nie stosuje się już takich praktyk, wszystkimi czynnościami zajmuje się zazwyczaj dom pogrzebowy. Dzięki temu bliscy mogą w spokoju przeżyć swoją żałobę nie zaprzątając sobie głowy sprawami organizacyjnymi, przygotowaniami czy formalnościami.

Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza, pracownicy zakładu pogrzebowego transportują ciało do chłodni, gdzie panują odpowiednie warunki, które opóźniają proces rozkładu zwłok. Zanim trumna zostanie przetransportowana w miejsce wystawienia, zmarły jest poddawany różnym zabiegom?

Jakim zabiegom poddawane jest ciało przed pogrzebem?

Aby ciało dobrze prezentowało się podczas ostatniego pożegnania poddaje się je pośmiertnej toalecie. Zazwyczaj polega ona na obmyciu ciała, ewentualnym przystrzyżeniu włosów, zarostu oraz paznokci. Możliwe jest również wykonanie delikatnego makijażu, który nie tylko umożliwi poprawę kolorytu skóry, ale dodatkowo pozwoli sprawić, że zmarły będzie wyglądał jak przed śmiercią. Konieczne jest również odpowiednie zabezpieczenie naturalnych otworów, tak by nie wypływały z nich płyny ustrojowe.

W niektórych przypadkach – kiedy ciało uległo większemu rozkładowi, konieczne mogą być zabiegi rekonstrukcji, których dokonuje tanatopraktor.

Przed przewiezieniem na miejsce ostatniego pożegnania zmarły jest również ubierany we wskazane przez rodzinę ubrania, następnie składa się go w wybranej uprzednio trumnie. Po takim przygotowaniu denat może zostać wystawiony na widok publiczny.

Ostatnia droga zmarłego

Zakłady pogrzebowe, takie jak Anioł Kompleksowe Usługi pogrzebowe po wykonaniu wszystkich czynności związanych z toaletą i kosmetyką pośmiertną, transportują ciało w miejsce wystawienia. Odbywa się ono zazwyczaj na dzień lub kilka godzin przed pochówkiem. Kiedy wszyscy żałobnicy pożegnają się już ze zmarłym, karawan zabiera go w miejsce, w którym odbędzie się ceremonia pogrzebowa lub do krematorium, jeżeli rodzina zdecydowała się wcześniej na spopielenie zwłok.

Dodaj komentarz