Klimatyczny Lwów, monumentalny i kosmopolityczny Kijów, stare twierdze, a do tego góry, morze, rzeki to wszystko, co Ukraina oferuje odwiedzającym. Wielu kojarzy ją jedynie z Czarnobylem, choć fani serialu HBO z pewnością odwiedziliby miejsca związane z katastrofą. Reuters donosi, że liczba turystów w „strefie wykluczenia” wokół reaktora wzrosła o 40%. Niewątpliwą zaletą wyjazdu w tym kierunku jest możliwość poznania ciekawej kultury za małe pieniądze.
Środki transportu na Ukrainie
Jeśli chodzi o planowanie wyjazdu na Ukrainę, często pojawia się myśl: „Czy jest tam bezpiecznie?” w kontekście wojny z Rosją. Zachodnia i środkowa część tego państwa żyje jak dawniej. Nie ma się, czego obawiać. Do Kijowa i Odessy istnieje wiele tanich połączeń lotniczych. Można też wybrać podróż drogą lądową – samochodem lub koleją. Polskie składy mają inny rozstaw kół i trzeba czekać na ich zmianę, ale z Przemyśla odjeżdżają ukraińskie pociągi. Przez Lwów do Kijowa jedzie nowoczesny, bezprzedziałowy skład. Jego cena w przeliczeniu na złotówki jest niewielka – wynosi 30 zł. We Lwowie można przesiąść się też w pociąg do Odessy. Jest to kolej długodystansowa, która ma w swojej ofercie wagony sypialniane. Ciekawym sposobem na przemieszczanie się jest komunikacja marszrutkowa. Z rosyjskiego „marszrutnoje taksi” oznacza taksówkę poruszającą się po ustalonej trasie. Jest to więc rodzaj mikrobusa z kilkunastoma miejscami siedzącymi, który zatrzymuje się na żądanie pasażerów. Cena biletów jest stała. Tuż za przejściem granicznym Medyka-Szegina jest dworzec marszrutek, które dowiozą turystów do Lwowa.
Zacznijmy od Lwowa
Lwów znajduje się najbliżej Polski. Najlepszy jest dla amatorów zwiedzania, klimatycznych knajpek, deptaków, uliczek, kamienic. Ponoć we Lwowie znajduje się połowa zabytków całej Ukrainy. Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki połączeniu architektonicznemu i artystycznemu tradycji środkowo-wschodniej Europy z wpływami włoskimi i niemieckimi. Lwów jako miasto wieloetniczne rozwijało się do wybuchu II Wojny Światowej we współistnieniu różnych narodowości: Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian, Niemców, Czechów i Rosjan. Na Starym Mieście można znaleźć wiele budynków w stylu renesansowym, barokowym, klasycystycznym, a także secesyjnym i modernistycznym. Najwyższy punkt w mieście to wzgórze Wysoki Zamek (409 m n.p.m.). Rozciąga się z niego najlepszy widok na całe miasto – dachy kamienic, kopuły świątyń. Znajdują się tu trzy katedry, a każda jest innego wyznania. Przez Lwów przepływa rzeka Pełtew, której koryto zostało zasklepione, by utworzyć główną promenadę, obecnie znaną jako Aleja Wolności. Na terenie miasta znajduje się dużo terenów zielonych i parków, a najstarszym jest Park Iwana Franki. Do charakterystycznych miejsc należy fontanna z Neptunem znajdująca się na rynku, w otoczeniu 40 pięknych kamienic oraz Prospekt Swobody – bulwar łączący plac Mickiewicza z monumentalnym gmachem Teatru Wielkiego i Opery. A wszystkie te atrakcje znajdziemy w otoczeniu klimatycznych knajpek i wytwornych restauracji. Miasto jest głównym ośrodkiem kultury i życia społecznego mniejszości polskiej.
Kraina Hucułów
Nazwa Huculszczyzna brzmi bardzo egzotycznie. Górale zamieszkujący tę krainę, leżącą w zachodniej części Ukrainy stworzyli własną kulturę. Przez długi czas niedostępną – dopiero od niedawna zaczęto znakować szlaki górskie, na których jest niewiele schronisk. Gęste lasy poprzecinane są lessowymi wąwozami. Gorgany uważane są za najdziksze góry Europy. Punktem wypadowym jest kurort Jaremcza. Można tam dojechać marszrutką z miejscowości Kołomyja. Jest to urocze miasteczko z pastelowymi kamienicami, złotymi kopułami cerkwi i jedynym w swoim rodzaju muzeum pisanki w wielkim kolorowym jajku. Warto wybrać się także na jarmark w Kosowie oraz odwiedzić stary huculski cmentarz we wsi Szoszory. Niezapomniane widoki gwarantowane.
Z wizytą w delcie Dunaju
Wiłkowo to miejscowość rozpostarta między trzema ramionami Dunaju. Nad siecią kanałów zbudowano chybotliwe kładki, na których po południu kwitnie życie towarzyskie. Zamiast samochodów, tubylcy mają łódki, którymi się przemieszczają. Właściciele tych większych, oferują turystom rejs w stronę morza. Delta Dunaju wpisana jest na listę UNESCO i zamieszkuje ją ponad 300 gatunków ptaków. Tereny wokół rzeki w kierunku Odessy to słynne z cyklu sonetów Adama Mickiewicza stepy akermańskie. Ówczesny Akerman to dziś Białogród z olbrzymią twierdzą, która mimo upływu czasu, nadal robi wrażenie.
Odessa – miejsce wypoczynku na Ukrainie
Plaże w Odessie mogą niektórych rozczarować. Zwłaszcza ich czystość. Do tego w miesiącach letnich przeżywają duże oblężenie. Niewątpliwą atrakcją jest zjazd kolorowymi wagonikami starożytnej kolejki linowej na plażę Otrada. Wizytówką Odessy jest monumentalny dworzec, przypominający pałac z salami balowymi. Będąc w tym mieście nie można przejść obojętnie obok labiryntu korytarzy z czasów II Wojny Światowej , w których ukrywali się partyzanci. Trzeba pamiętać, że Odessa to miejsce wielu sprzeczności. Z jednej strony panuje tu finezja, przepych i elegancja, zaś z drugiej widzimy zdezelowane trolejbusy, sypiące się fasady, przekupki sprzedające suszone ryby i pierożki z wiadra.
Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/