Ciąża – 40 tygodni ciężkiej pracy kobiecego organizmu

Wyjątkowy okres ciąży to 40 tygodni wytężonej pracy organizmu każdej kobiety. Musi on stworzyć idealne warunki do funkcjonowania przyszłej mamy i rozwoju dziecka. Zmiany zachodzące w tym okresie nazywamy fizjologicznymi. Co czeka każdą przyszłą mamę? Jak poprawić wygląd po ciąży? Zapraszam do lektury.

 

Łagodne dolegliwości w czasie ciąży

Organizm kobiety w ciąży stale się zmienia. Z czasem pojawiają się liczne dolegliwości, które są normalne dla tego okresu, choć mogą być uciążliwe. Pierwszymi symptomami ciąży są nudności i wymioty. Występują u wielu kobiet w pierwszym trymestrze, zwłaszcza z rana. Mogą je wyzwolić zapachy i smaki. Da się je złagodzić zmieniając dietę i jedząc małe porcje. Warto nie dopuszczać do uczucia głodu, bo wtedy mdłości mogą się nasilać. Ważny jest też oszczędny tryb życia i wsparcie ze strony bliskich. Zmiany w psychice przyszłej mamy mogą także dać w kość, dlatego należy dbać o jej dobrostan. W drugim trymestrze dolegliwości układu pokarmowego zwykle ustępują, ale mogą zacząć pojawiać się obrzęki. Organizm kobiety zaczyna gromadzić wodę w tkankach, chroniąc płód przed odwodnieniem. Ponadto powiększający się brzuszek uciska na naczynia krwionośne, utrudniając przepływ płynów ustrojowych. Kobiety najczęściej obserwują obrzęki rąk i nóg. W przypadkach zatrzymywania się wody należy kontrolować ciśnienie tętnicze, wydolność nerek i wątroby. By złagodzić opuchliznę, można sięgać po produkty wysokobiałkowe, ograniczyć spożywanie soli oraz pić dużo wody mineralnej. W trzecim trymestrze nasilają się bóle kręgosłupa. Ma to związek ze wzrostem masy ciała przyszłej mamy, zmianą ośrodka ciężkości oraz uciskiem na nerwy. Zmiana pozycji dziecka w ułożenie główkowe, może spowodować nacisk na nerw kulszowy, co skutkuje bólem kręgosłupa  w okolicach lędźwiowych. Odpowiadnia dieta ograniczająca przyrost masy ciała oraz lekkie ćwiczenia mogą złagodzić te dolegliwości. Oprócz tego kobiety przez okres całej ciąży narzekają na zmęczenie. Ze względu na liczne zmiany w organizmie i obecność płodu pojawia się uczucie senności, zmęczenia, duszności, zawrotów głowy. Ze względu na wzmożone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, może wystąpić niedobór żelaza, co prowadzi co anemii. W uzupełnieniu niedoborów pomaga dieta bogata w mięso, jaja, podroby, suszone owoce.

Jedz dla dwojga, a nie za dwoje

Każda kobieta w ciąży musi dbać o swoją dietę i jakośc spożywanych produktów. Bezwzględnie przez okres ciąży należy zrezygnować z fast foodów, słodyczy, gazowanych słodkich napojów, żywności przetworzonej. Rozwijające się w łonie matki nowe życie potrzebuje witamin i składników odżywczych.  Na pierwszym miejscu stawia sie kwas foliowy, który odpowiada za  rozwój układu nerwowego malucha. Niedobór zwiększa ryzyko poronienia i anemii. Istotnym składnikiem jest takżę kwas DHA obecny w mięsie morskich ryb. Jego braki mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka i nadpobudliwości. Przyszła mama powinna dbać o suplementację jodu i witaminy D3.

Bezpieczeństwo kobiety w ciąży w podróży

Kobieta w ciąży powinna czuć się bezpiecznie, zwłaszcza w czasie podróży samochodem. Odpowiada nie tylko za siebie, ale także za nienarodzone dziecko. W Polsce istnieje prawo, które zwalnia kobiety w zaawansowanej ciąży z zapinania pasów, jednak testy bezpieczeństwa mówią, że nie jest to dobry proceder. Jazda bez zapiętych pasów może wyrządzić o wiele więcej szkód dla przyszłej mamy i jej dziecka. Dobrym rozwiązaniem są adaptery pasów bezpieczeństwa. Utrzymują one pas biodrowy zawsze w odpowiednim miejscu, biegnąc pod brzuchem, a nie na nim. Adaptery nie obniżają bezpieczeństwa pracy pasa samochodowego.

Wygląd kobiety w trakcie i po ciąży

W czasie ciąży i porodu może dojść do wielu widocznych zmian na skórze kobiety. Należą do nich rozstępy, nadmiar tkanki tłuszczowej, przebarwienia, blizny, cellulit. Wielu z tych problemom można zapobiegać w tracie trwania ciąży, zapewniając skórze odpowiednią i częstą pielęgnację. U kobiet będących w tym stanie najczęściej występują rozstępy. Umiejscowione są głęboko w skórze, dlatego tak trudno się ich pozbyć. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Obowiązuje tu jednak zasada, im szybciej, tym lepiej. Terapię laserową należy rozpocząć dwa, trzy tygodnie po porodzie.

Ponad połowa mam obserwuje u siebie przebawienia skóry o podłożu hormonalnym. Są trudne do usunięcia. Stosowanie mocnych peelingów może niestety pogorszyć stan skóry. Świetnie sprawdzi się laser bromkowo-miedziowy dostępny w dobrych gabinetach kosmetycznych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej i widoczny cellulit smuci młode mamy. Sprzymierzeńcem okazuje się czas. Organizm musi się zregenerować po porodzie, następnie warto zacząć ćwiczyć. Jeśli efekty nie będą zadowalające można sięgnąć po najnowsze technologie z dziedziny medycyny estetycznej: lasery, ostrzykiwanie, kriolipoliza.  Walkę z niedoskonałościami należy zacząć od poprawy ukrwienia skóry i wyregulowania poziomu hormonów w organizmie.

Blizny pojawiają się w dwóch przypadkach: po nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu. Ważne jest odpowiednie dbanie o ranę, by uniknąć ich powstawania. Trzeba stosować się do zaleceń lekarskich. Można też korzystać z plastrów silikonowych. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej i skorzystać z lasera frakcyjnego.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz