Wszyscy rodzice marzą o tym, by ich dzieci były szczęśliwe, radosne i zdrowe. Niestety najnowsze badania wskazują, że kondycja zdrowotna dzieci nie jest najlepsza. Wiele z nich ma nadwagę, otyłość i liczne niedobory. Co możemy zrobić? Zmieniać nawyki żywieniowe i dbać o odpowiednią porcję ruchu.
Zdrowie zależy od stylu życia
Dla zdrowego rozwoju dzieci ważne jest nie tylko jedzenie, ale także regularny ruch, odpowiednia ilość snu i kontrolowany czas przy urządzeniach elektronicznych. By nasze dzieci były zdrowe należy połączyć zbilansowane posiłki z pozostałymi elementami codziennego życia. Stworzono nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. W graficznej formie przedstawiono zasady zdrowego stylu życia. Kształt piramidy nie jest przypadkowy – najłatwiej na nim pokazać, czego powinno być najmniej, a czego najwięcej.
Warzywa i owoce podstawą żywienia
Warzywa i owoce w różnych kolorach powinny być spożywane kilka razy dziennie w postaci dań lub przekąsek. Powinny zajmować połowę talerza we wszystkich posiłkach. Najlepiej spożywać je na surowo lub w minimalnym stopniu przetworzenia. Trzeba pamiętać, że warzyw należy jeść więcej niż owoców. Średnia jedna porcja to 80 -100 g. Jak przekonać dziecko do spożywania warzyw i owoców? Dodawaj je do dań, które dziecko zna, ozdabiaj kanapki warzywami i ziołami, przyrządzaj pieczone frytki i chipsy z buraków, marchewki, selera, jarmużu, twórz kolorowe talerze. Zachęcaj swoje pociechy do pomagania w kuchni w przyrządzaniu dań z owoców i warzyw.
Nawodnienie organizmu
Należy pamiętać, że dziecko, podobnie jak dorośli, potrzebuje dużej ilości wody. Jesteśmy z niej zbudowani: 60% osoba dorosła, 70% dziecko, 80 % noworodek. Woda jest potrzebna w procesie trawienia, wchłaniania, wydalania, utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Należy pić ją regularnie – dzieci w wieku szkolnym 6 szklanek dziennie, ilość należy zwiększyć w trakcie upałów lub wzmożonym wysiłku. Dobrym posunięciem będzie wykluczenie słodkich i gazowanych napoi. Dzieci o wiele szybciej odczuwają odwodnienie, co przekłada się na ich samopoczucie i funkcje poznawcze. Jak nauczyć dziecko regularnego picia wody? Należy zapewnić mu stały i łatwy do niej dostęp. W domu dzbanek z wodą powinien znajdować się w miejscu dostępnym dla wszystkich, a do szkoły każde dziecko powinno wyruszać z bidonem lub butelką wody. Należy także dawać dobry przykład – pić ją razem z dzieckiem, nawet jak się nie odczuwa pragnienia. By woda była konkurencyjna z kolorowymi napojami, należy ją urozmaicać – dodać cząstki owoców, miętę, kostki lodu w czasie upału.
Ważne zalecenia
Dzieci i młodzież powinny jeść pięć posiłków dziennie co trzy-cztery godziny. Należy pamiętać o myciu rąk przed jedzeniem i myciu zębów po jedzeniu. Większość posiłków powinna zawierać pełnoziarniste produkty zbożowe. Trzeba pamiętać o spożywaniu nabiału – trzy-cztery szklanki mleka dziennie mogą być zastąpione wyrobami mlecznymi typu jogurt, kefir, twaróg. Należy wybierać chude mięso i ryby, sięgać po jajka, zamieniać tłuszcze zwierzęce na roślinne. Słodycze warto zastąpić owocami lub orzechami. Bezwarunkowo unikać fast foodów i słonych przekąsek. Regularnie się ważyć i mierzyć. Aktywność fizyczna powinna trwać jedną godzinę dziennie, a czas przed ekranem telewizora, komputera, smartfona nie powinna być większa niż dwie godziny w ciągu dnia.
Wspólne posiłki kluczem do sukcesu
Najnowsze badania donoszą, że spożywanie posiłków w gronie rodzinnym sprawia, że dzieci jedzą zdrowiej. Jadanie razem kształtuje dobre nawyki żywieniowe. Rodzinne posiłki sprzyjają, że dzieci częściej sięgają po owoce i warzywa. Udowodniono także, że rozmowy przy stole wpływają na zasób słownictwa u dzieci i otrzymują lepsze wyniki w nauce. Rodzice często pytają jak pogodzić życie zawodowe z rodzinnym i znaleźć czas na wspólne posiłki. Jest kilka sposobów. Wspólnym posiłkiem nie musi być obiad, może być nim śniadanie lub kolacja. Wspólny posiłek powinien wszystkim smakować, więc menu warto konsultować z członkami rodziny. W ciągu tygodnia rzadko jest czas na zakupy, lepiej zrobić konkretne raz w tygodniu. W czasie przygotowywania posiłków warto podzielić zadania, tak by każdy miał obowiązki. W czasie posiłków nikt nie powinien używać sprzętu elektronicznego. Posiłki zawsze spożywamy offline.
Składniki potrzebne dla ciała
Układając zdrowe menu dla swoich dzieci należy pamiętać, że potrzebują one różnych składników odżywczych, minerałów, witamin. Powinniśmy stawiać na różnorodność potraw. Czego innego do rozwoju potrzebuje mózg, a czego innego kości. Cały organizm potrzebuje wody. Przykładowo potas zawarty w bananach, jabłkach, pomidorach, marchwi, brokułach dobrze wpływa na pracę serca, zaś beta-karoten obecny w marchwi, szpinaku, brokułach, morelach, brzoskwiniach potrzebny jest dla zdrowych oczu, serca, skóry, włosów. Błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego. Znajdziemy go w jabłkach, pomarańczach, brokułach, marchwi, bakłażanach, fasoli szparagowej. Dzieci, które są aktywne fizycznie powinny spożywać melony, awokado, banany ze względu na zawarty w nich kwas pantotenowy, którego niedobry powodują osłabienie i zmęczenie mięśni.
Zdjęcia https://pixabay.com/pl/