Dlaczego badania intymne są tak ważne?

Każda przedstawicielka płci pięknej powinna być świadoma tego, że badania intymne mogą uchronić przed wieloma, grożącymi utratę życia chorobami. Jak powinien wyglądać kalendarz badań intymnych?

Na szczęście coraz więcej pań odwiedza profilaktycznie gabinety ginekologiczne. Świadomość zdrowia intymnego jest jednak nadal niezadowalająca. Bardzo ważne są wizyty kontrolne.

Kontrola u lekarza

Podczas wizyty kontrolnej ginekolog przeprowadza podstawowe badania. Bardzo istotny jest także wywiad lekarski. Następnie lekarz bada stan pochwy i szyjki macicy za pomocą wziernika. Ocenia obecność w drogach rodnych wydzieliny i wykonuje tak zwane badanie dwuręczne. Lekarz wsadza palec lud dwa palce do pochwy i jednocześnie uciska podbrzusze. W ten sposób sprawdza ruchomość macicy i przydatków. U dziewic to badanie wykonywane jest przez odbyt. Minimum raz w roku powinnyśmy udać się na taką wizytę kontrolną.

Cytologia

Czasem brak jakichkolwiek objawów nie oznacza dobrego stanu zdrowia. Bardzo ważne jest coroczne wykonywanie cytologii. Na czym polega to badanie? Po pierwsze jest ono nieinwazyjne. Z szyjki macicy pobierany jest wymaz, który następnie poddawany jest dalszym analizom laboratoryjnym. Cytologia potrafi wykryć w pierwszym stadium raka szyjki macicy. Powinnyśmy wiedzieć, że wcześnie wykryty nowotwór jest łatwy do usunięcia.

USG narządów rodnych

Profilaktycznie USG narządów rodnych należy wykonać raz w roku. Najczęściej jest to badanie przezpochwowe. Lekarz może zdecydować, czy takie badanie wykonać przez odbyt lub przez powłoki brzuszne. USG potrafi wykryć nieprawidłowości związane z budową, położeniem macicy i przydatków. Również sprawdza czy kobieta nie choruje na endometriozę czy nowotwór.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz