Dość z wyrywaniem włosów podczas czesania!

Pielęgnacja włosów długich zajmuje najczęściej dużo czasu. Odkąd „rzuciłam się na głęboką wodę” i zaczęłam zapuszczać moje cieniutkie piórka, natknęłam się na same problemy. Fakt – sama doprowadziłam do takiego stanu. Jeszcze do niedawna rozjaśniałam włosy na blond i to przez dobre 5 lat. Wyobraźcie sobie, jak moje włosy były swego czasu zniszczone. Chociaż do odcienia zimny blond cały czas tęsknię, to muszę doprowadzić moje kosmyki do zdrowego wyglądu i odpowiedniej kondycji. Ale ja nie o tym… wróć… odkąd zaczęłam zapuszczać włosy… pojawiły się same problemy.

Skąd ten pomysł…

Kiedy kobieta zapuszcza włosy? Najczęściej wtedy, kiedy szykuje się na własny ślub… no właśnie ? Ślub i wesele za rok, ale o fryzurze trzeba już dzisiaj pomyśleć. Jak każda panna młoda – ja też chcę mieć długie włosy. Aktualnie sięgają do ramion i już mnie korci, aby je ściąć. Zawsze miałam krótką fryzurkę – wygodnie i duża oszczędność czasu. Odkąd piórka nieco podrosły, zaczęły się zwyczajnie plątać.

person-1169810_1280

Dlaczego włosy się plączą?

Zacznijmy od teorii. Oczywiście fachowa wiedza na temat plątania  włosów pochodzi z Internetu. Dowiedziałam się, że platanie się włosów to jeden z najczęściej spotykanych problemów. Jeżeli trochę zaniedbam tę kwestię, zaraz robi mi się z tyłu głowy niezbyt atrakcyjny i trudny do rozczesania kołtun. Nie wszyscy wiedzą, że plączą się przede wszystkim włosy suche i zniszczone (kłania się moje długoletnie rozjaśnianie kosmyków na „nieśmiertelny” blond). Przesuszone włosy są zbyt szorstkie, a ich nierówna powierzchnia to po prostu nieszczelna łuska. Porowate końce zahaczają o siebie i w ten sposób dochodzi do kumulacji całego procesu. Zwyczajnie seria niefortunnych zdarzeń. I odwrotnie – kiedy włosy są odpowiednio nawilżone i natłuszczone – ich struktura jest śliska. Kłopot z plątaniem się włosów praktycznie cały znika. Postanowiłam jeszcze bardziej wzbogacić moją wiedzę. Okazało się, że włosy plączą się nie tylko wtedy, gdy są przesuszone i porowate. Za ten jakże niekomfortowy stan odpowiadają również odżywki i inne specyfiki, które obciążają włosy. Taki problem pojawia się między innymi, kiedy źle zmyjemy maskę lub olej. W takim przypadku plączą się środkowe warstwy kosmyków. Wówczas najlepszym środkiem zaradczym jest zastosowanie szamponu oczyszczającego.

Radzimy sobie z nadmiernym plątaniem

Oczywiście na początku trzeba poznać źródło problemu. W moim przypadku są to wysuszone i porowate kosmyki. Aby poprawić stan włosa, musiałam zastosować zabieg olejowania. Najbardziej skuteczne oleje to makademia, arganowy oraz awokado. Ich regularne stosowanie może na długo zmiękczyć włosy. W sklepie z kosmetykami mamy ogromny wybór. Ostatnio natknęłam się na oleje indyjskie wzbogacone ekstraktami z amli czy eclipty. W jaki sposób najprecyzyjniej nałożyć olej na włosy? Stosowałam olej na sucho. Podgrzewałam niewielką ilość oleju i wmasowywałam go w skórę głowy i kosmyki. Następnie zakładałam na ręcznik na głowę i tak oto trwałam w nim przez około pół godziny. Jeśli chcemy dobrze zmyć olej, koniecznie umyjmy głowę jakimś dobrym oczyszczającym szamponem.

beautiful-1869208_1280

O ciekawym sposobie używania olejku do włosów również przeczytałam w sieci. Otóż olejek można dodać do odżywki. To chyba najszybszy sposób, by spróbować, czy olejowanie jest w stanie nam pomóc. Do takiego zabiegu wybierzmy odżywkę bez dodatku silikonów i protein. Nie przesadzajmy także z ilością olejku. Na samym początku zastosujmy tylko kilka kropel. Stopniowo można tę porcję zwiększać. To włosy „zdecydują”, co tak naprawdę będą preferować.

Nadmierne plątanie można zmniejszyć oczywiście dzięki zastosowaniu szczotki niewyrywającej włosów. Nie może to być jednak byle jaka szczotka. Moim hitem jest teezer.

Jaka szczotka do włosów?

Czesanie długich włosów bywa naprawdę bolesnym przeżyciem. Jak działa szczotka niewyrywająca włosów? Teezer jest lekka i dzięki temu nie szarpie. Jej zdecydowanym plusem jest to, że masuje skórę głowy, lekko prostuje i wygładza. Minusem jest jej cena, która może odstraszyć niektórych. Uważam jednak, że lepiej wydać raz a dobrze. Aktualnie mam dwie szczotki tego typu. Jedną w domu, druga zaś towarzyszy mi cały czas w torebce. Włosy, które lubią się plątać wymagają częstego użycia teezer.

Aby spełniała dobrze swoje przeznaczenie, koniecznym jest utrzymywanie szczotki w dobrej kondycji. Na szczęście bardzo szybko i łatwo można ją umyć pod bieżącą wodą. Dzięki dbałości sprawimy, że ząbki szczotki nie będą się odkształcać.

Szczotka polecana jest do każdego rodzaju włosów. Zadanie swe spełni również przy kosmykach zniszczonych koloryzacją, przedłużanych, niezdrowych. Za jej pomocą można bardzo szybko rozczesać niesforne piórka. Jak dla mnie bomba!

Dodaj komentarz