Czy popularne leki są dla nas tak naprawdę zagrożeniem?

Kiedy boli głowa – ratujemy się tabletką łagodzącą ból. Dolegliwości menstruacyjne – i na to znajdzie się jakiś sposób. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez korzystania z substancji przeciwbólowych. Pamiętajmy jednak o tym, że wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Jak skutki uboczne stosowania niektórych leków mogą pozbawić nas zdrowia i dobrego samopoczucia?

Zanim opowiem o niektórych popularnych środkach łagodzących ból, podkreślę, iż leki stosowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne. Jednak przed zastosowaniem konkretnego preparatu – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

medications-257344_1280

Ibuprofen

Ibuprofen został wynaleziony w latach 60. XX wieku. Lek ten dostępny jest aktualnie bez recepty. Łagodzimy nim stany zapalne, bóle głowy i innego pochodzenia. Należy wiedzieć, że ibuprofen należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa poprzez hamowanie aktywności określonych enzymów. W ten sposób blokowane są substancje wywołujące stany zapalne. Ibuprofen ma również skutki uboczne. Może wywoływać problemy żołądkowe, zwiększa również ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Uwaga! Ibuprofenu nie wolno łączyć z aspiryną. W ten sposób wzrasta ryzyko udaru lub krwotoku wewnętrznego.

Apiryna

Kwas acetylosalicylowy – czyli aspiryna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie. Charakteryzuje się również działaniem przeciwzakrzepowym – rozrzedza krew i w ten sposób chroni przed udarem. Działaniem uboczym aspiryny jest między innymi wywoływanie krwawień – z nosa lub dziąseł itp. Trzeba zachować ostrożność stosując kwas acetylosalicylowy z takimi produktami, jak szpinak lub brokuły. Te dwa produkty mają działanie odwrotne do oddziaływania aspiryny.

Paracetamol

Łagodzi bóle menstruacyjne oraz poparzenia słoneczne. Ciekawostką jest, że od 1956 roku sprzedawany jest pod nazwą Paracetamol lub innymi – na przykład Apap czy Codipar. Warto wiedzieć, że przedawkowanie paracetamolu prowadzi do niewydolności wątrobowej, zaburzeń rytmu serca, spadku ciśnienia tętniczego itp.

 

Dodaj komentarz