Fakty i mity dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej

on

Kiedy wpadnie się w zbyt duże długi (lub tak zwaną spiralę zadłużenia), bardzo trudno się ich pozbyć. Zdarza się wówczas, że najlepszą opcją okazuje się być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Na czym konkretnie ona polega oraz z jakimi dotyczącymi jej mitami można się spotkać? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się więcej.

Upadłość konsumencka – powszechne mity

Upadłość konsumencka to jeden ze sposobów na pozbycie się narastających długów. Trzeba jednak uważać, aby nie wpaść w pułapkę któregoś z mitów krążącego na jej temat. Niektórzy wierzą na przykład, że ogłoszenie upadłości polega na natychmiastowym zlikwidowaniu wszystkich długów. Niestety nie jest to takie proste – część zobowiązań nie może zostać umorzona. Zdarza się również, że osoby po upadłości konsumenckiej myślą, że nie będą miały problemu z zaciąganiem kolejnych zobowiązań, co też nie jest prawdą. Ich poprzednie działania i brak środków na spłatę kredytów nie idą w niepamięć.

Warto uzyskać więcej informacji, aby nie dać się zwieść mitom na temat upadłości konsumenckiej. Szczecin to przykład miasta, gdzie działają specjaliści, którzy mogą udzielić porad w tym zakresie. Podane przykłady to tylko niektóre błędne przekonania. Pułapek może być znacznie więcej, trzeba być zatem ostrożnym.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Skoro upadłość konsumencka nie oznacza zlikwidowania wszystkich długów, to czym właściwie jest? Otóż proces ten polega na ustaleniu planu spłat wierzycieli na tyle, na ile pozwala na to majątek i dochody zainteresowanego. Następnie część długów rzeczywiście może zostać umorzona. Aby tak było, trzeba jednak wykazać, że niewypłacalność jest wynikiem czynników zewnętrznych. Z doradztwa upadłościowego, dostępnego na przykład w Kancelarii Wardyn, mogą zatem skorzystać między innymi osoby fizyczne nieposiadające działalności gospodarczej.

Jednym z warunków jest upływ trzech miesięcy bez regulowania zobowiązań. Zatrudnienie specjalistów w dziedzinie upadłości konsumenckiej pozwoli sprawniej poradzić sobie z długami i tym samym pozbyć się codziennego stresu. Cały proces jest dosyć czasochłonny, jednak opracowanie planu spłat to pierwszy krok do rozpoczęcia nowego etapu życia jako osoba bez większych zobowiązań finansowych.

Dodaj komentarz