Fotowoltaika dla domu – kiedy warto ją założyć?

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej można samodzielnie wytwarzać prąd. Takie instalacje montowane są dzisiaj również na domach jednorodzinnych. Kiedy warto zdecydować się na własną?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika, w skrócie określana jako PV, jest rodzajem instalacji wytwarzającej prąd elektryczny z energii słonecznej. Do tego celu wykorzystuje się specjalne panele fotowoltaiczne, które po wystawieniu na promieniowanie słoneczne powodują powstanie efektu fotowoltaicznego oraz produkcję prądu.

Cała instalacja fotowoltaiczna obejmuje również dodatkowe elementy, w tym inwerter, czyli falownik, który ma na celu przekształcanie prądu stałego na zmienny, okablowanie oraz zabezpieczenia i dodatkowo systemy umożliwiające łatwą kontrolę systemu przez aplikację.

Najczęściej montowane są obecnie instalacje typu on-grid, co oznacza, że są one podłączane do sieci energetycznej. Wtedy wyprodukowana, ale niewykorzystana energia może być oddana do sieci, a potem odkupiona.

Fotowoltaika jest instalacją bezobsługową, która nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Kiedy opłaca się montaż fotowoltaiki dla domu?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej jest obecnie opłacalne nawet wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd jest dość małe, na przykład dla pary lub dla rodziny 2 + 1. Również w obliczu rosnących cen energii elektrycznej jest to opłacalny wybór dla singla.

Żeby dowiedzieć się, jak dużo można zaoszczędzić na fotowoltaice, najlepiej skorzystać z internetowych kalkulatorów. Wskazują one, jaki jest orientacyjny koszt wykonania instalacji oraz czas jej zwrotu.

Warto również pamiętać o tym, że obecnie na fotowoltaikę można również otrzymać dofinansowanie, co powoduje, że inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

Jak zamontować fotowoltaikę?

Najlepiej zlecić montaż fotowoltaiki w firmie, która ma w tym zakresie duże doświadczenie i może zagwarantować swoim klientom kompleksową obsługę.

Osobom, które chciałyby zakupić instalację jak fotowoltaika Rybnik oferuje dostęp do wielu firm, które zajmują się kompleksową realizacją inwestycji. Zajmują się między innymi przygotowaniem projektu instalacji, doborem odpowiedniego sprzętu oraz jego montażem, a także niezbędną konserwacją i serwisem. Mogą również pomóc klientom w uzyskaniu dofinansowania.

Żeby dowiedzieć się, ile będzie kosztował montaż fotowoltaiki na domu jednorodzinnym, warto wysłać zapytania do kilku firm zajmujących się realizacją instalacji fotowoltaicznych. Wyceny można otrzymać również przez internet lub spotkać się z przedstawicielem handlowym firmy.

Dodaj komentarz