Trądzik może być źródłem bolesnych zmian skórnych, jak i ogromnej frustracji u chorego. Nawracające wypryski bywają dla niektórych wstydliwe i nieestetyczne. Często pozostają po nich również blizny, przez co spada samoocena i pojawia się brak pewności siebie. Można jednak w łatwy sposób temu zaradzić. Jak pozbyć się trądziku? Poznaj podstawowe zasady domowej pielęgnacji skóry.
Czym jest trądzik i co go powoduje?
Trądzik jest nawrotową chorobą skóry, której główną przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum, czyli łoju. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi. Sebum wydostaje się na powierzchnię naskórka przez gruczoły łojowe. Kanaliki do nich prowadzące mogą zostać zapchane poprzez jego nadmiar, a także przez zrogowaciały naskórek. Prowadzi to do powstawania tak zwanych zaskórników, czyli niezapalnych form zmian trądzikowych.
Stwarzają one doskonałe warunki do rozwoju bakterii, które pochodzą z otaczającego nas środowiska. Skutkują one wytworzeniem się w ich okolicach stanów zapalnych. Najczęściej występują bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes, które odpowiedzialne są za około 80% trądziku wśród pacjentów od 11 do 30 lat. Jak pozbyć się trądziku i zmian skórnych?
Jak pozbyć się trądziku w domowym zaciszu?
Istnieje wiele rodzajów samego trądziku. Niezależnie jednak od jego postaci, trzeba zweryfikować swoją pielęgnację. Zanim udamy się do specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje problem i prawdopodobnie zleci terapię farmakologiczną, warto jest wybrać produkty, które mogą złagodzić stany zapalne i zmniejszyć nieco powstawanie zmian. Nie zaostrzą również aktywnych wyprysków.
Podstawą higieny przy skórze skłonnej do powstawania trądziku jest jej codzienne oczyszczanie. Pozbycie się nadmiaru sebum będzie oznaczało utrudnione rozprzestrzenianie się wyprysków dalej. Świetnie nadadzą się kosmetyki na bazie żelu lub pianki, które nie zawierają agresywnych środków myjących. Kolejnym krokiem jest zastosowanie toniku, który sprawi, że oczyszczona skóra będzie odświeżona i czysta na dłużej. W przypadku uczulenia na słońce konieczna będzie dodatkowa ochrona trądzikowej skóry.
Jak walczyć z bliznami potrądzikowymi?
Po zwalczeniu nieestetycznych wyprysków bardzo często pozostają blizny. Pojawiają się one na skutek nieodpowiedniego gojenia się naskórka. Bardzo często towarzyszą im również przebarwienia. Przy ciemnej karnacji takie zapalenie może wywołać produkcję melaniny, które doprowadzi do pozostawienia na skórze nieestetycznych, brązowych śladów.
Najczęściej zmiany potrądzikowe występują w postaci blizn wklęsłych. Skóra wytwarza wtedy tkankę bliznowatą, aby naprawić ubytki. W lepszej sytuacji pozostają łagodne niedoskonałości i przebarwienia. Z tego powodu warto jest dbać o odpowiedni poziom nawilżenia, aby skóra mogła stać się jędrna, a jej struktura z czasem się wyrówna. Można również stosować ocet jabłkowy bądź olejek lawendowy, który aplikowany miejscowo spłyca blizny, a witamina E pobudza z kolei produkcję kolagenu.