Jaki komin wybrać do pieca na pellet?

Piece na pellet to urządzenia grzewcze, które w ostatnich latach zyskują na coraz większej popularności. Wszystko za sprawą ich licznych zalet, takich jak ekologiczność, czy możliwość automatyzacji podawania paliwa. Ich montaż w domu wymaga jednak zastosowania odpowiednio dobranych do nich kominów. Dlatego podpowiadamy, jaki komin sprawdzi się najlepiej w przypadku kotłów na pellet.

Specyfika spalin wydzielanych przez kotły na pellet

Kotły na pellet cechują się bardzo dokładnym spalaniem paliwa w postaci biomasy. Z tego względu ich spaliny wyróżniają się stosunkowo niską temperaturą. To z kolei sprzyja powstawaniu skroplin i osadzaniu się ich na ściankach komina w postaci kondensatu. Dlatego też piece na pellet nie powinny być łączone z murowanymi kominami z cegły stosowanymi w przypadku klasycznych kotłów na paliwa stałe.

Jaki komin najlepiej sprawdza się do odprowadzania spalin z kotła na pellet?

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o komin przeznaczony do odprowadzania spalin generowanych przez kotły na pellet, są wkłady kominowe żaroodporne. Cechują się one bowiem dużą wytrzymałością na działanie kondensatu. Dodatkowo dzięki temu, że kominy żaroodporne rozgrzewają się stosunkowo szybko, jego skraplanie się w nich jest w tym przypadku znacznie ograniczone.

Innym rozwiązaniem, dobrze sprawdzającym się w przypadku kotłów na pellet, są natomiast także kominy ceramiczne. Ich wadą jest jednak spora waga, która może w znaczący sposób utrudniać ich montaż.

Na co poza rodzaje zwrócić uwagę wybierając komin do pieca na pellet?

Wybierając wkład kominowy do pieca na pellet, który znaleźć można między innymi w ofercie sklepu z kominami Tanie kominy, poza jego rodzajem należy zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych kwestii. Jedną z nich jest między innymi jego odpowiedni przekrój, wpływający na proces spalania i skuteczne odprowadzanie spalin. Należy więc pamiętać, że kotły na pellet nie wymagają dużego ciągu. Dlatego najlepszą opcją są w tym przypadku mniejsze wkłady o średnicy wynoszącej maksymalnie 200 mm. Dodatkowo ważny jest także odpowiednie dobranie jego kształtu do kształtu komina. Wobec tego w kominach kwadratowych najlepiej montować okrągłe wkłady kominowe, z kolei w prostokątnych – owalne. Zapewnia to bowiem optymalne wypełnienie ich wnętrza.

Dodaj komentarz