Operacja bariatryczna to nic innego, jak chirurgiczne leczenie otyłości. Nie ma co się oszukiwać – otyłość to choroba! Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie nie tylko na nasz wygląd, lecz także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Walka z otyłością nie jest prosta – szczególnie, jeśli jest to otyłość II stopnia.
Dieta nie pomaga…
Otyłość III stopnia, czyli otyłość olbrzymia jest niezwykle trudna do wyleczenia. Przy takim obciążeniu zdrowotnym skuteczność leczenia zachowawczego oceniana jest na około 1-8 procent. Operacja chirurgiczna daje zaś bardziej rezultatywne wyniki – około 85-90 procent szans.
Otyłość i nadwaga to choroby cywilizacyjne XXI wieku. Za główne przyczyny nieprawidłowego stanu można śmiało oskarżyć niewłaściwy styl życia, nieregularność posiłków, a także ograniczenie aktywności sportowej.
Rodzaje operacji i kiedy można się zakwalifikować na zabieg?
W skład chirurgii bariatrycznej wchodzą trzy zabiegi operacyjne: restrykcyjny, wyłączający i połęczenie obu – restrykcyjno-wyłączający. Najczęściej wykonuje się laparoskopową rękawową resekcję żołądka, czyli sleeve-gastrektomia. Jaki jest efekt? Po operacji zmniejsza się produkcja greliny, czyli hormonu głodu. Innym, wykonywanym zabiegiem jest mini gastric-by-pass. Walorem tej operacji jest tlko jedno zespolenie żołądkowo-jelitowe.
Kto może zakwalifikować się na zabieg? Najważniejszy czynnik to wskaźnik masy BMI. Kiedy mamy do czynienia z otyłością III stopnia, wtedy chirurgiczne leczenie otyłości jest koniecznością. W przypadku otyłości II stopnia również rekomendowany jest ten zabieg – zwłaszcza, jeśli osobie towarzyszy nadciśnienie krwi, cukrzyca lub znaczne zaburzenia gospodarki tłuszczowej.