Karol Okrasa zaprasza na obiady czwartkowe

Zanim dowiecie się o inicjatywie, w której uczestniczy Karol Okrasa, parę słów należy powiedzieć o legendarnych obiadach czwartkowych powstałych dzięki pomysłowości Adama Czartoryskiego. Sławne obiady czwartkowe były organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 ***

Obiady czwartkowe z XVIII wieku

Legendarne obiady czwartkowe były organizowane na wzór spotkań paryskich. Pierwsze tego typu spotkania odbyły się w 1770 roku. Z początku ich głównym zamierzeniem były rozmowy dotyczące życia literackiego oraz naukowego. Z czasem obiady czwartkowe stanowiły tło dla rozmów politycznych, które podejmowały ważne kwestie dotyczące bieżących wydarzeń i spraw państwowych. Na spotkania byli zapraszani tylko mężczyźni. Obiady czwartkowe odbywały się najczęściej na Zamku Królewskim. Latem zaś goście byli zapraszani do Łazienek. Nieoficjalnym organem prasowym były słynne “Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”.

Obiady czwartkowe w XXI wieku

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.obiadyczwartkowe.pl/obiadyczwartkowe.pl/nasi-goscie

 

Koloryt tradycji obiadów czwartkowych z XVIII wieku został przypomniany przez firmę produkującą garnki  i naczynia kuchenne Philipiak. Są to spotkania z udziałem Karola Okrasy i zaproszonych przez niego gości. Goście obiadów czwartkowych to znane osobistości ze świata sportu, filmu czy dziennikarstwa. Głównym celem jest promocja zdrowego trybu odżywiania. Można dowiedzieć się, jak jeść zdrowo i oryginalnie. Niejednokrotnie goście obiadów czwartkowych dowiadują się, jak przyrządzić wartościowe dania oraz gdzie czerpać inspiracje, aby posiłki były zdrowe i smaczne.

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz