Kiedy należy udać się do periodontologa?

on

Jama ustna narażona jest na działanie różnych czynników, które uszkadzają zęby i dziąsła. Wymaga zatem regularnej i kompleksowej ochrony. Dbając o swoje uzębienie, warto pamiętać także o dziąsłach i podniebieniu, które wymagają nie mniejszej uwagi. Każdy człowiek powinien zatem regularnie odwiedzać nie tylko stomatologa, ale i periodontologa. Kim jest ten specjalista i z jakimi dolegliwościami warto się do niego zgłosić?

Kim jest periodontolog i jakie schorzenia leczy?

Periodontolog to specjalista w zakresie leczenie chorób dziąseł, przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Pacjenci często decydują się na wizytę u tego lekarza dopiero wtedy, gdy stan ich zdrowia budzi pewne obawy. Należy jednak pamiętać, że poza regularnymi wizytami u stomatologa, warto cyklicznie poddawać się też badaniom profilaktycznym w gabinetach, takich jak New-Dent z Lublina. Placówka ta oferuje nie tylko kompleksową opiekę dentysty, ale i periodontologa. Jakie choroby leczy ten specjalista?

Do gabinetu periodontologa trafiają zazwyczaj pacjenci, którzy zauważą u siebie pierwsze objawy:

  • paradontozy,
  • zapalenia dziąseł,
  • zapalenia przyzębia.

Symptomy, które powinny skłonić Cię do umówienia się na wizytę to przede wszystkim przewlekłe krwawienie z dziąseł, uczucie suchości w ustach i nieświeży zapach z jamy ustnej.

Jak wygląda leczenie u periodontologa?

Pierwszą i jedną z najistotniejszych czynności, jakich podejmuje się, periodontolog jest kompleksowa diagnostyka pacjenta. Podobnie jak stomatolog, specjalista ten musi znaleźć źródło problemu i znaleźć najkorzystniejszy sposób jego rozwiązania. Oczywiście, nie może tego zrobić bez wnikliwych badań periodontologicznych. Pacjenci najczęściej w pierwszej kolejności trafiają do stomatologa, nie wiedząc, że źródło ich schorzenia leży gdzie indziej. Dopiero stamtąd są kierowani do periodontologa, który przywraca higienę jamy ustnej i przystępuje do postawienia diagnozy.

Badania, które wykonuje, pozwalają natomiast wykryć przyczynę choroby i dobrać właściwy sposób leczenia. Jak widać, nie tylko leczenie zębów jest konieczne dla właściwej higieny jamy ustnej. Ważna jest także profilaktyka dziąseł i błony śluzowej. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, odwiedzaj periodontologa równie często, jak stomatologa.

Dodaj komentarz