Kociarze VS psiarze. Kto ma rację? Zalety posiadania kota

Ludzie dzielą się na kociarzy i psiarzy. Ta stara dychotomia trwa w najlepsze. Dzisiaj pochylimy się nad kotami, bo jak napisał Guy de Maupassant: ”Nie ma nic bardziej miękkiego, nic, co dawałoby skórze odczucie większej delikatności i niepowtarzalności, niż ciepłe i falujące kocie futro.” Jakich jeszcze korzyści możemy oczekiwać, posiadając kota? Czy warto mieć kota? Badania naukowe potwierdzają zbawienny wpływ tych puchatych zwierzątek na nasze samopoczucie i zdrowie.

KOT W DOMU A SAMOPOCZUCIE

Niewątpliwą zaletą obcowania z kotami jest ich korzystny wpływ na samopoczucie człowieka oraz przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia. Badania dowodzą, że przebywanie z kotem obniża poziom stresu. Wspólne zabawy stymulują wydzielanie serotoniny, zwanej popularnie „hormonem szczęścia” i dają efekt rozluźnienia. Kocie mruczenie wprowadza w stan błogiego relaksu. Codzienna obserwacja tych zwierząt pozwala na naśladowanie niektórych kocich zwyczajów. Często funkcjonujemy w warunkach permanentnego zabiegania i pośpiechu, braku czasu na sen, odpoczynek i regenerację. Czerpanie inspiracji z natury i świata zwierząt może w perspektywie zaowocować zbawiennym wpływem na nasze samopoczucie. Warto zapamiętać, że kot nie jada w pośpiechu, produktów sztucznych ani nieświeżych, znajduje czas na drzemkę i zabawę, a przez większość dnia się relaksuje. Zawsze koncentruje się na jednej czynności i nie traci energii na sprawy zbędne. Naśladowanie kocich zwyczajów gwarantuje szczęśliwe i spokojne życie, bez niepotrzebnego stresu i nerwów.

kot na rękach uśmiechniętej dziewczyny

WPŁYW KOTA NA LUDZKIE ZDROWIE

Kocie towarzystwo zalecane jest osobom cierpiącym na choroby sercowo-naczyniowe. Badania wykazały, że obecność kota obniża i stabilizuje ciśnienie krwi, a w domach, gdzie mieszkają koty, odnotowuje się statystycznie 30% przypadków udarów i zawałów mniej. Poza tym, zwierzęta te potrafią koić ból. W kociej sierści znajdują się jony ujemne. Koty potrafią intuicyjnie rozpoznać bolące miejsca (najonizowane dodatnio) i kładą się tam, pomagając uśmierzyć ból. Ponadto częstotliwość wibracji, które powstają w procesie mruczenia, wspomaga i przyspiesza odbudowę tkanki kostnej u człowieka. Naukowcy twierdzą, że towarzystwo kota pomaga obniżyć poziom cholesterolu i pozbyć się bezsenności. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niewiele brakowało, a brak towarzystwa kotów doprowadziłby do zagłady ludzkości. Czarna dżuma, która w połowie czternastego wieku zdziesiątkowała ludność Europy roznoszona była w znacznej mierze przez szczury. Ich populacja gwałtownie wzrosła w wyniku działania Świętej Inkwizycji. Oskarżeni o czary, pod wpływem tortur, często potwierdzali związek pomiędzy praktykami magicznymi, a kotami (zwłaszcza czarnymi). Szybkie i gwałtowne ubywanie tych zwierząt na polecenie władz kościelnych zaburzyło równowagę w łańcuchu pokarmowym, powodując lawinowy wzrost populacji szczurów.

KOTY A DZIECI

Naukowcy dowodzą, że koty mają zbawienny wpływ na zdrowie naszych dzieci. Posiadanie tych zwierząt wzmacnia odporność i zapobiega powstawaniu alergii. Poza tym opiekowanie się kotem uczy wrażliwości i empatii, a także poczucia odpowiedzialności za inną istotę. Kształtuje nawyk sumienności i konsekwencji. Obowiązek codziennego karmienia swojego pupila, zapewnienia świeżej wody, pielęgnacja sierści i sprzątanie kuwety, rozwija w młodym człowieku systematyczność. Opieka nad kotem ma korzystny wpływ na rozwój osobowości dziecka oraz wykształcenie wyższych kompetencji społecznych. Ponadto właściciele kotów są bardziej otwarci i inteligentni. Brytyjscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że właściciele kotów są mądrzejsi niż właściciele psów. Wśród adoptujących koty jest też wyższy odsetek osób z wyższym wykształceniem. Świetne rezultaty w leczeniu osiąga się dzięki felinoterapii. W ten sposób można leczyć szerokie spektrum zaburzeń psychicznych. Dzieci chorujące na autyzm, częściej się uśmiechają i są bardziej skore do rozmowy. Z pomocą kota – terapeuty pracuje się z dziećmi z ADHD, a pośród pacjentów dorosłych, z osobami cierpiącymi na demencję starczą. Badania wskazują na wysoką skuteczność felinoterapii także w terapii uzależnień i podczas resocjalizacji więźniów.

 

Dodaj komentarz