Wyjazd za granicę do pracy w charakterze opiekunki to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez osoby, dla których ważne są dobre zarobki oraz elastyczność zatrudnienia. Zdecydowanie najlepszą opcją jest podpisanie umowy z agencją, co zresztą robi bardzo wiele polskich opiekunek. Jak wygląda wypłata wynagrodzenia? Kto za nią odpowiada?
Na czym polega współpraca z agencją?
Nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy taką jak Prestige24h to najprostsza i najefektywniejsza metoda znalezienia dobrego zatrudnienia za granicą – nic dziwnego, że decyduje się na to bardzo wiele opiekunek. Na czym polega taka współpraca? W dużym skrócie: po zgłoszeniu do agencji opiekunka przechodzi proces rekrutacji, podczas którego sprawdzane są m.in. jej doświadczenie zawodowe, referencje od poprzednich pracodawców oraz kwalifikacje (np. znajomość języka niemieckiego). Jeśli rekrutacja zakończy się pomyślnie, opiekunka podpisuje umowę z agencją, na podstawie której zostaje zatrudniona. Następnie agencja dobiera dla opiekunki zlecenie odpowiadające jej umiejętnościom oraz indywidualnym preferencjom – jeśli opiekunka je przyjmie, jej kandydatura zostaje wysłana do zagranicznego zleceniodawcy, np. rodziny osoby potrzebującej opieki. Po uzyskaniu akceptacji podpisywane są dodatkowe umowy, określające między innymi wysokość wynagrodzenia oraz zakres obowiązków, a także dopełniane są formalności związane z wyjazdem.
Kto wypłaca opiekunce jej wynagrodzenie?
Jak wskazuje powyższy opis, agencja pełni rolę faktycznego pracodawcy opiekunki. W związku z tym jest odpowiedzialna za wypłacenie jej wynagrodzenia, a także odprowadzenie podatków czy składek. Zleceniodawca jest jedynie klientem, który płaci za wykonanie konkretnej usługi – a więc opieki nad osobą starszą. Taki układ nazywany jest outsourcingiem i jest pod wieloma względami korzystny zarówno dla opiekunki, jak i zleceniodawcy.
Ile wynosi wynagrodzenie opiekunki pracującej agencyjnie?
Głównym atutem pracy agencyjnej dla opiekunek jest wysokość wynagrodzenia. Średnia miesięczna pensja opiekunki wynosi około 1500 euro na rękę, czyli ponad 7000 złotych. Dla porównania średnia pensja opiekunek zatrudnionych w Polsce wynosi około 2500-3000 złotych na rękę. Do wynagrodzenia podstawowego, którego wysokość uzależniona jest od rodzaju zlecenia, zakresu obowiązków czy doświadczenia opiekunki, osoba decydująca się na współpracę z agencją może liczyć na różnego rodzaju dodatki, np. za szybkie przyjęcie zlecenia lub polecenie innej opiekunki. Premie takie wynosić mogą nawet kilkaset euro.
Dlaczego warto nawiązać współpracę z agencją?
Podpisanie kontraktu z agencją pośrednictwa pracy niesie za sobą wiele korzyści. Opiekunka seniora zyskuje między innymi:
- pewność zatrudnienia – zlecenia przydzielane są na określony czas. Po zakończeniu jednego, opiekunka może zdecydować się na podjęcie kolejnego w innym miejscu lub powrót do domu,
- szeroki wybór zleceń – oferty agencji pełne są zleceń odpowiednich dla opiekunek o różnym doświadczeniu i kwalifikacjach. Znajdzie wśród nich coś dla siebie zarówno osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki w branży, jak i opiekunki z wieloletnim stażem pracy;
- pewność wynagrodzenia – opiekunka otrzymuje wypłatę miesięczną w wysokości takiej samej, jak została ujęta w umowie i w wyznaczonym terminie,
- ściśle określone warunki wykonywania pracy – każde zlecenie zawiera opis wszystkich obowiązków opiekunki, czy warunki zakwaterowania. Opiekunka nie jedzie do pracy „w ciemno”,
- legalność zatrudnienia – wszystkie oferowane przez agencję zlecenia są rozliczane zgodnie z prawem, dlatego agencja nie musi martwić się kwestiami podatkowymi, czy legalnością swojego pobytu i pracy za granicą,
- wsparcie koordynatora – przez cały czas trwania zlecenia opiekunka może kontaktować się z przypisanym do zlecenia koordynatorem, który pomoże np. w ewentualnych konfliktach ze stroną niemiecką.
Ponadto dla opiekunki takie rozwiązanie jest bardzo wygodne – nie musi ona martwić się dopełnianiem jakichkolwiek formalności urzędowych czy nawet organizacją transportu na miejsce pracy, wszystkim zajmuje się agencja. Głównym zadaniem opiekunki przed wyjazdem pozostaje dobre przygotowanie się do kilkutygodniowego pobytu za granicą.
Ryzyko związane z pracą nielegalną
Poza opiekunkami pracującymi agencyjnie, nie brakuje również na rynku osób, które decydują się na pracę na czarno, czyli bez żadnej formalnej umowy ze zleceniodawcą. Głównym powodem, dla którego niektóre opiekunki decydują się na takie rozwiązanie są zazwyczaj wyższe kwoty wynagrodzenia. Niemniej należy pamiętać, że z wyższymi zarobkami praca na czarno niesie za sobą wiele konsekwencji, które mogą przyćmić ten atut. Przede wszystkim należy pamiętać, że bez umowy opiekunka nie ma żadnej gwarancji zatrudnienia ani wypłaty – w praktyce opiekunka naraża się na to, że z dnia na dzień może zostać zwolniona i nigdy nie ujrzeć należnych jej pieniędzy. Do tego dochodzi również brak jakichkolwiek standardów pracy i zakresu obowiązków, brak składek zdrowotnych i ubezpieczenia – opiekunka pracująca na czarno nie jest w żaden sposób chroniona przez państwo i w sytuacji krytycznej (np. wypadku lub choroby, które uniemożliwią dalszą pracę) pozostaje pozostawiona sama sobie. Najpoważniejszym mankamentem pracy na czarno jest jednak to, że zgodnie z niemieckim prawem jest to przestępstwo podatkowe, za które odpowiedzialność ponosi zarówno nieuczciwy pracodawca, jak i pracownik. W najlepszym przypadku opiekunka zostanie zobowiązana do zapłacenia wysokiej grzywny, w najgorszym – może nawet zostać ukarana pobytem w więzieniu.
Krótko mówiąc – nawet jeśli współpraca z agencją wydaje się mniej opłacalna, niż praca na czarno, to i tak pozostaje opcją dużo bezpieczniejszą i pewniejszą. W dłuższej perspektywie czasu daje znacznie wyższe zyski.