Kupiłeś dobry aparat i chcesz wykonać pierwsze zdjęcie portretowe… tylko jak?

Fotografowanie ludzi to dla wielu profesjonalnych i nieprofesjonalnych fotografów życiowa pasja. Człowiek jest wszakże najbardziej naturalnym i godnym uwagi obiektem. Oto kilka podstawowych tricków, które pozwolą Ci uchylić rąbka tajemnicy wykonywania profesjonalnych portretów.

Portret światłem malowany

Portret to bardzo szerokie pojęcia, które uwzględnia również zdjęcie niepozowane. Portretem będzie również spontaniczne zdjęcie, jakie zrobimy bliskiej osobie. Dlatego też sama forma uznawana jest za niezwykle wszechstronną. Wykonywanie portretów różni się wieloma kwestiami, między innymi techniką oraz kompozycją. W osiągnięciu dobrego efektu pomaga światło. Profesjonalne portrety robione są przy świetle miękkim i rozproszonym. W plenerze zaś warto wybrać lekko zacienione miejsce. Światło musi być równe. Pamiętajmy, że ostre światło ostre podkreśli zmarszczki i utworzy dodatkowe cienie deformujące.

Portrety a kwestia kompozycji

W wykonywaniu dobrego zdjęcia portretowego potrzebny jest kontakt wzrokowy z osobą portretowaną. Jeśli robimy zdjęcie z profilowej perspektywy, warto zastosować małą głębię ostrości. W ten sposób rozmyjemy lekko tło, a model będzie bardziej uwidoczniony na zdjęciu.

Szersze ujęcia wymagają precyzji – nie „obcinajmy” głów czy rąk. Jedna z podstawowych zasad właściwej kompozycji mówi o tym, aby umiejętnie uzupełnić kadr. W przypadku portretowania samej osoby istnieje ryzyko wyolbrzymienia jakiegoś szczegółu. Dlatego też trzeba dostosować stopień wypełnienia kadru do pola widzenia obiektywu.

Jak robią to profesjonaliści?

Fotograf

Profesjonalista używa przede wszystkim profesjonalnego sprzętu. Pierwszym zadaniem jest zdobycie zaufania osoby fotografowanej. Dzięki temu emocje przekazywane na zdjęciach nie są sztuczne i pozorne. Zawodowiec i pasjonata zawsze uchwyci odpowiedni moment, który wydobędzie całe piękno modela. Technika zawsze jest na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz