ABC żywienia kota

Jeżeli chcemy, aby domowy pupilek był zdrowy – zadbajmy o właściwe proporcje składników w jego żywieniu. Koty niedożywione bardzo łatwo jest poznać po wyglądzie. Jeśli zwierzę nie otrzymuje niezbędnych produktów żywnościowych, wówczas jego sierść staje się matowa i szorstka. Warto wiedzieć, że koty domowe mają mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ich dieta powinna być bogata przede wszystkim w białka.

Niezbędne składniki pokarmowe kota domowego

Białko – dzięki białku kot utrzymuje właściwą kondycję. Ponadto białko zapewnia odporność i właściwy wzrost ciała. Ciekawostką jest, iż kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Bogactwo białka można znaleźć w mięsie, mleku, jajkach oraz rybach.

Kot

Tłuszcze – dzięki tłuszczom sierść i skóra kota są zdrowe i właściwie odżywione. W tłuszczach rozpuszczalne są następujące witaminy: A,D, E oraz K. Ponadto tłuszcze mają pozytywny wpływ na układ nerwowy zwierzęcia. Składnik ten znajdziemy przede wszystkim w rybach i mięsie.

Węglowodany – to podstawowe źródło energii. Węglowodany obecne są w ziemniakach, ryżu i w niektórych warzywach. Nadmiar węglowodanów odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Witaminy oraz minerały – te składniki potrzebne są do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pamiętajmy jednak o tym, by nie przesadzać z suplementami.

Otyłość u kotów

demotywatory.pl
demotywatory.pl

Istotnym błędem, jaki popełniają właściciele kotów to utuczenie zwierzęcia. Dlaczego koty tyją? Zwykło się niesłusznie uważać, iż główną przyczynę otyłości stanowi kastracja. Nie jest to prawdą. Zwierzę tyje wówczas, gdy jego dieta nie jest odpowiednio zbilansowana lub otrzymuje zbyt obfite porcje jedzenia. Prawdą jest jedynie to, że u niektórych kotów zabieg kastracji wpływa na mniejszą potrzebę ruchu. Koty domowe niewiele się ruszają, dodatkowo większość z naszych pupili to łasuchy, które skutecznie potrafią dopominać się o dodatkową porcję smakołyków. Każdy właściciel kota powinien przede wszystkim sobie narzucić dyscyplinę. Odchudzenie tego zwierzęcia nie jest wcale tak łatwe, jak w przypadku psa. Kota nie zawsze jesteśmy w stanie zmusić do intensywnej aktywności ruchowej.

Warto pamiętać, że koci żołądek jest mały i przystosowany do przyjmowania niewielkich porcji posiłku.

Gotowa karma

Na rynku kociego jedzenia znajdziemy wiele gotowych karm. Przykładem jest marka Felix. Produkt można zakupić w trzech wariantach:

  • Saszetki
  • Puszki
  • Przekąski

Na stronie https://www.purina.pl/koty/felix/food/range można znaleźć przydatny selektor produktów, który pozwoli dostosować odpowiednią karmę dla naszego pupila.

Dodaj komentarz