Co należy wiedzieć o kaszlu dziecka?

„Początkujący” rodzic z pewnością bardzo przeżywa każde przeziębienie swojej pociechy. Szczególnie, jeśli pojawia się uciążliwy kaszel. Wokół tej tematyki powstało wiele mitów. Współczesna mama już sama nie wie, czy oklepywanie pleców pomaga, czy szkodzi. Nie wiemy też, czy każde przeziębienie wymaga wizyty u lekarza. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Kaszel jest najczęściej zwiastunem choroby. Bywa także objawem alergii. Pamiętajmy, że sam w sobie kaszel nie jest chorobą. Stanowi za to reakcję obronną organizmu. Oczyszcza układ oddechowy z zalegającej wydzieliny. Odruch kaszlu pojawia się również wówczas, gdy do dróg oddechowych dostało się ciało obce.

Suchy, mokry kaszel

Suchy kaszel oznacza początek choroby. Najczęściej spływający do gardła katar podrażnia śluzówkę i wtedy dziecko kaszle. Po kilku dniach kaszel suchy „przeistacza się” w kaszel mokry, który jest połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel może towarzyszyć dziecku nawet do 9 dni. Również po wyleczeniu, może utrzymywać się przez około 3 tygodnie, aż drogi oddechowe nie oczyszczą się zupełnie.

Alergia

Czasami kaszel może być objawem alergii wziewnej. Przykładem alergenu są chociażby pyłki traw. Kaszel alergiczny pojawia się także w czasie zapalenia zatok i astmy alergicznej. Nieżytowi towarzyszą: kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, suchość i drapanie w gardle. Niekiedy pojawia się także wysypka i pokrzywka. Najprostszym sposobem uniknięcia kaszlu alergicznego jest unikanie alergenów.

Sposoby na kaszel

Pamiętajmy, że tak naprawdę nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeśli chodzi o oklepywanie pleców, to jak najbardziej – metoda jest skuteczna. Wystarczy oklepywać boki plecków dziecka dłonią złożoną w łódeczkę. Pomocny będzie także syrop od kaszlu dla dzieci. Co oznacza szybka ulga w kaszlu? Po pierwsze syrop od kaszlu dla dzieci łagodzi ból oraz podrażnienie gardła, oczyszcza i rozrzedza zalegającą wydzielinę (tym samym ułatwia jej odkrztuszanie). Po drugie przywraca naturalną warstwę ochronną oraz wspiera działanie innych leków, na przykład antybiotyków.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Dodaj komentarz