Wszystko o karmieniu piersią

Pierwsze karmienie piersią to dla wielu kobiet nieomal mistyczne przeżycie. Korzyści z naturalnego przekazywania pokarmu jest wiele.


Plusy karmienia piersią

Mleko matki zawiera wszystkie składniki, jakie są potrzebne noworodkowi do prawidłowego rozwoju. Ponadto można znaleźć w nim przeciwciała chroniące organizm małego dziecka przed atakiem wirusów, bakterii i grzybów. To także zabezpieczenie przed toksynami oraz alergenami.

Tak intymny kontakt z matką zapewnia maleństwu poczucie bezpieczeństwa. Również kobieta może czerpać wiele korzyści płynących z naturalnego karmienia. Na czas laktacji gromadzone są w kobiecym ciele tłuszcze. Kiedy dziecko ssie pierś, wówczas tracimy zbędne kilogramy praktycznie bez żadnego wysiłku. Medycyna przekonuje, że gdy zaczniemy karmić piersią, czas połogu będzie krótszy. Tym samym polepszy się samopoczucie i stan pewności siebie.

dziecko

Jak często karmić noworodka?

Wiele mam zastanawia się, jak często karmić noworodka piersią? Współcześnie uznaje się, że najlepszym sposobem jest tak zwane karmienie na żądanie. Dzięki temu dzidziuś zje tyle, ile będzie potrzebował. Pamiętajmy jednak o tym, by zaraz po urodzeniu przystawiać dziecko do piersi mniej więcej co godzinę. W momencie narodzin noworodek traci nieco wagi. Tę metodą zwiększymy wielkość laktacji. Najczęściej po 3-5 dobie od porodu pojawia się nadmiar mleka. Dlatego też podczas karmienia należy zmienić pierś. Początkowo trzymamy dziecko przy jednej piersi przez około 20 minut. Później zmieniamy stronę. Początki bywają trudne. Po jakimś czasie mama uczy się gestów i mimiki swojego dziecka. Wówczas bardzo łatwo jest rozpoznać, kiedy maleństwo odczuwa głód.

Inaczej proces karmienia przebiega w nocy. Każdy maluch żyje według indywidualnego rytmu. Jedne noworodki mogą przespać nawet 8 godzin, inne budzą się co godzinę. Nie powinnyśmy jednak wybudzać dzidziusia specjalnie na karmienie. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli dziecko nie chce przybierać na wadze. Wartość mleka nocnego jest większa, gdyż zawiera w swym składzie więcej tłuszczy.

W miarę upływu czasu żywienie noworodka jest rzadsze. Po czwartym miesiącu życia kontynuuje się karmienie piersią co 4 godziny.

Pozycja przystawienia dziecka do piersi

Właściwa pozycja żywienia noworodka jest niezmiernie istotna. Dzięki niej dziecko naje się, a mama nie będzie cierpiała przez ból brodawek. Zatem do dzieła!

Matka powinna siedzieć. Koniecznie trzeba się rozluźnić. Niektóre kobiety czują się bardziej komfortowo podczas pozycji leżącej. Maluch dotyka brzuszkiem ciała mamy, a główka zwrócona jest do piersi. Głowa, plecy i pośladki powinny być podtrzymywane. Można wspomóc się poduszką.

Dodaj komentarz