Fani wiosennych i letnich owoców sezonowych mogą się czuć wreszcie szczęśliwi. Osiedlowe bazarki i sklepy zaczynają obfitować w truskawki, wiśnie i czereśnie itp. Tylko patrzeć, jak zaczną pojawiać się pierwsze porzeczki i jagody. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, owoce sezonowe potrafią przynieść wiele dobrego dla funkcjonowania organizmu.
Jej soczystość truskawka
Truskawka cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie dość, że smakuje wybornie to dodatkowo bez problemu mogą ją spożywać osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów. W 100 g znajduje się tylko 28 kcal. Świeże owoce przyśpieszają procesy trawienne. W truskawkach znajdziemy między innymi bromelinę, czyli enzym rozkładający białka. Inną właściwością truskawek jest wpływanie na prawidłowe krążenie krwi. Dzięki zawartości azotanów, tlen jest skuteczniej dostarczany do mięśni. W związku z tym warto spożyć kilka truskawek przed samym treningiem.
Czereśnie, maliny i wiśnie
Czereśnie bogate są w następujące witaminy: C, A, witaminy z grupy B. Tajemnica wysokojakościowych wartości odżywczych tkwi w obecności potasu, wapnia, magnezu, cynku i manganu. Co prawda są nieco bardziej kaloryczne niż truskawki (w 100 g znajduje się około 70 kcal), ale za to znakomicie regulują procesy przemiany materii.
Na straganach zaczęły pojawiać się również pierwsze maliny. Smakosze malin z pewnością ucieszą się z ich niezastąpionych wartości odżywczych. Maliny są źródłem witaminy C i beta-karotenu. Regularne spożywanie tych owoców wzmacnia odporność i działa wyśmienicie na wygląd włosów, paznokci i skóry. Warto dodatkowo wiedzieć, że w 100 g malin można znaleźć tylko 29 kcal.
Najczęściej spotykamy się z kwaśną odmianą wiśni, jednak istnieją również słodsze odmiany. Dlaczego warto spożywać wiśnie? Po pierwsze obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, a po drugie – odznaczają się działaniem detoksykacyjnym.
W roli głównej owoce sezonowe… trzy proste przepisy
Dietetyczny koktajl truskawkowy
Składniki:
- Pół kilograma truskawek
- Jogurt naturalny
- Miód
Bardzo prosty przepis. Wystarczy tylko użyć blendera, dodać do smaku miodu i voilà – gotowe!
Dżem malinowy
Składniki:
- Kilogram malin
- 200 g cukru
- Sok z jednej cytryny
Maliny należy umyć, osuszyć i zasypać cukrem. Następnie owoce odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie całość smażymy na wolnym ogniu do tej pory, aż cały sok się wygotuje. Gęsty dżem wekujemy w słoikach.
Kompot z wiśni
Składniki:
- 3 kilogramy wiśni
- 3 litry wody
- 4 łyżki cukru
Owoce należy umyć i wydrylować. Następnie wiśnie wkładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Czekamy dotąd, aż owoce puszczą soki. Następnie zalewamy całość wodą i gotujemy do momentu zagotowania. Kompot uatrakcyjni każdy domowy obiad.