Podróżowanie bywa pasją, czasem obowiązkiem, zwiedzamy dalekie kraje jako turyści, wyjeżdżamy w delegacje. Coraz częściej i coraz szybciej pokonujemy setki, tysiące kilometrów różnymi środkami lokomocji. Poza niezaprzeczalnymi urokami oraz korzyściami, podróżowanie niesie ze sobą również pewne niedogodności. Jedną z nich są problemy ze snem, począwszy od jet lag, po zmęczenie i problemy z zasypianiem w nowym miejscu.
Co to jest jet lag?
Jet lag to chyba najbardziej uciążliwa i dająca się we znaki „cena”, jaką płacimy za dalekie podróże. Towarzyszy tym najbardziej odległym wyprawom, podczas których zmieniamy strefy czasowe (co najmniej trzy). Objawy związane z jet lag to przede wszystkim:
- w przypadku podróży na wschód problem z zaśnięciem, przy wyprawach na zachód – zbyt wczesne budzenie
- przemęczenie i kłopoty z koncentracją
- złe samopoczucie
- bóle głowy
- brak apetytu i zaburzenia metaboliczne.
Czy można uniknąć jet lag?
Po pierwsze nie każda podróż oznacza dotkliwe problemy, a po drugie nie wszyscy mają predyspozycje do takich reakcji. Bardziej narażone są osoby, które podróżują sporadycznie albo prowadzą bardzo uporządkowany tryb życia. Jet lag mniej daje się we znaki tym, którzy radzą sobie na co dzień z ruchomym cyklem dobowym.
Dobra wiadomość jest taka, że możemy poczynić pewne kroki, aby ograniczyć negatywne skutki dalekich podróży. Chcąc zapobiec objawom jet lag należy:
- zastosować lekką dietę i nawadnianie
- postawić na umiarkowaną aktywność fizyczną
- unikać używek, mocnej kawy.
Zaleca się także, aby położyć się spać 2 godziny wcześniej planując podróż na wschód i 2 godziny później niż zazwyczaj w przypadku dalekiej wyprawy na zachód.
Podróże bywają męczące
Wbrew pozorom nie tylko egzotyczne eskapady mogą wywołać problemy ze snem. Nie brakuje osób, które nawet podczas urlopu w kraju narzekają na bezsenność, zmęczenie i dyskomfort podczas jazdy czy przelotu.
W artykule 3 najczęstsze problemy ze snem podczas podróży – jak szybko zasnąć? znajdziemy sporo cennych informacji i porad na ten temat.
Z jednej strony sen to doskonały sposób na „przetrwanie” podróży (jako pasażer) i na regenerację. Z drugiej – zmiana miejsca, przejazd czy przelot mogą utrudniać zasypianie, szczególnie w pozycji siedzącej. Dlatego warto znać i zastosować praktyczne wskazówki:
- wygodny, przewiewny strój, który nie krępuje ruchów (dresy, bawełniana bluza, legginsy itp.)
- zatyczki do uszu, słuchawki i relaksująca muzyka, opaska na oczy
- ergonomiczna poduszka rogal i lekki koc lub szal do okrycia
- miejsce obok okna w autokarze, pociągu lub samolocie (można wygodniej oprzeć głowę)
- zastosowanie leków na chorobę lokomocyjną.
Podróże i sen w nowym miejscu
Cel wyprawy osiągnięty! Nie oznacza to jednak końca problemów ze snem. Wiele osób ma trudności z zasypianiem w nieswoim łóżku. Poza typowymi objawami jet lag jest to związane z pewnym atawizmem, pozostałościami po przodkach, dla których zmiana miejsca oznaczała nowe i nieznane zagrożenia.
Dlatego warto przedsięwziąć kroki, które przypomną nam „naturalne” warunki zasypiania. Przyda się poduszka z domu, wygodna piżama, ulubiona muzyka, a nawet zapach, który kojarzy się z domem.
Ważna jest także tzw. higiena snu, czyli zasady takie jak:
- unikanie niebieskiego światła w sypialni, przed snem
- wyciszenie (bez emocjonujących filmów, książek itp.)
- lekki posiłek 3 godziny przed snem
- unikanie kofeiny i używek
- aktywność fizyczna raczej rano, ewentualnie popołudniu
- bez gorącej, pobudzającej kąpieli przed snem
- wygodne łóżko, materac i bielizna nocna.