Poradnik żywienia niemowląt

Żywienie niemowląt wcale nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapoznać się z podstawową wiedzą, która rozjaśni wiele w tych kwestiach. W tym punkcie należy wprowadzić pojęcie tak zwanego schematu żywienia niemowląt opracowanego przez Polski Instytut Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Początkowo sprawa wydaje się być prosta. Karmienie piersią to podstawa żywienia niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt pomoże między innymi wprowadzić nowe produkty do codziennego jadłospisu malucha.

Początkowo karmimy piersią

Do 6. miesiąca życia dziecko powinno przyjmować tylko mleko matki, a w niektórych przypadkach – mleko modyfikowane. Nie należy mu podawać wody i soków. Czasami spotkamy się z opinią, że po 4. miesiącu życia można wprowadzać do diety nowe produkty. Obalamy ten mit! Karmienie niemowląt po 4. miesiącu to nadal mleko matki lub jego modyfikowany odpowiednik. Istnieje jeden wyjątek. Jeżeli dziecko silnie potrzebuje żelaza, wówczas można wprowadzić pokarmy po 6. miesiącu życia. newborn-1814874_1280 Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy trzeba zakończyć karmienie piersią. Specjaliści podkreślają, że do 12. miesiąca życia. Jeśli jest taka wola, by karmić dłużej – jak najbardziej można. W tym okresie koniecznie trzeba jednak wprowadzać inne, wartościowe pokarmy. Istnieją przeciwwskazania, które wykluczają karmienie piersią. Może to być czynna i nieleczona gruźlica, zakażenie HIV, zakażenie HTLV-1 oraz HTLV-2. Niekiedy konieczność przyjmowania leków przez matkę uniemożliwia karmienie w sposób naturalny. W takich przypadkach wskazane jest mleko modyfikowane, które w całości potrafi zaspokoić potrzeby żywieniowe i odżywcze niemowlęcia.

W jakich odstępach należy karmić dziecko?

W XXI wieku pediatrzy podkreślają, iż matki powinny karmić swoje dziecko na żądanie. Jak często karmić niewolę? U zdrowych niemowląt i przy odpowiedniej ilości pokarmu średnio karmi się malucha 8 razy na dobę. Na początku pory karmienia nie będą regularne. Po jakimś czasie schemat karmienia sam się unormuje. Po jakimś czasie przerwy pomiędzy posiłkami zwiększą się, a rytm posiłków będzie wynosiło około 5-6 na dobę.

breast-feeding-1709705_1280

Jak sprawdzić, czy maluch się najada?

Zasady żywienia niemowląt nie są skomplikowane. W jaki sposób sprawdzić jednak, czy dziecko spożyło odpowiednią ilość mleka? Istnieje wiele sygnałów, które nam o tym powiedzą. Niemowlę jest najedzone, jeśli ssie pierś spokojnie i aktywnie przez około 20 minut. W czasie karmienia musimy słyszeć miarowe połykanie. Brzuszek jest najedzony, kiedy maluch śpi spokojnie dłużej niż 3 godziny 1-2 razy na dobę oraz oddaje cały czas taką samą ilość moczu. Ponadto masa dziecka wzrasta systematycznie i zgodnie z wyznaczonymi normami.

Uzupełniamy żywienie dziecka

Przyjmuje się, że gdy dziecko ukończy 17. tydzień życia można powoli prowadzać nowe produkty (nie później jednak niż do 26. tygodnia życia). W tym okresie dziecko dojrzało już do przyjmowania pokarmów stałych. Pod koniec 12. miesiąca życia maluch powinien otrzymywać tylko 2-3 posiłki mleczne w ciągu dnia. Według schematu żywienia musimy rozpocząć wprowadzanie nowych produktów od jednego. Należy bacznie obserwować reakcje dziecka. Dziecko, które ukończyło 9 miesięcy może jeść już drobno posiekane i miękkie produkty.

W diecie niemowlaka powinno się unikać soli oraz cukru. Zamiast słodkich soków należy podawać dziecku wodę mineralną lub źródlaną.

Dodaj komentarz