Praca w Holandii – porady. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Holenderski rynek pracy to przede wszystkim zapotrzebowanie do sektora fizycznego i sezonowego. Dlatego też wielu Polaków podejmuje w tym kraju zatrudnienie. Holenderski rynek pracy różni się znacznie od polskiego. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

***

Zapotrzebowanie na pracę

Tak, jak wspomniałam we wstępie w Holandii potrzebni są głównie pracownicy fizyczni. Bez żadnego problemu można podjąć się prac w różnych branżach, np. w ogrodnictwie, rolnictwie, budownictwie, przemyśle, logistyce, a także transporcie. Z pewnością wielu ucieszy, że praca w Holandii jest przez cały rok. Związane jest to między innymi z rozwojem nowoczesnych technologii zapewniających kontynuację prac nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Specyfika rynku pracy

W Holandii dosyć popularne są tak zwane kontrakty zerowe. W tego typu umowie nie ma zdefiniowanych godzin pracy. W takim kontrakcie możemy mieć podaną minimalną i maksymalną liczbę godzin, przykładowo – od 0 do 40 godzin tygodniowo. Co to oznacza w praktyce? Otóż pracodawca zapewnia pracownikowi tyle godzin, ile wymaga wykonanie konkretnej pracy. Dla pracownika nie jest to trochę korzystne, gdyż może się okazać po przyjeździe, że nie dostajemy tej pracy.

Pracę w Holandii może podjąć każdy Polak. Potrzebny jest tylko dowód osobisty oraz paszport. Kwestię wynagrodzenia wyznacza między innymi płaca minimalna i jest ona uzależniona od wieku. Im jesteśmy starsi, tym płaca minimalna rośnie.

Wystarczą tylko dwa kroki do podjęcia legalnej pracy. Po pierwsze musimy zarejestrować się w Gemeente (jest to siedziba lokalnych władz) Do rejestracji potrzebny będzie adres. Na spotkaniu otrzymujemy BSN, czyli odpowiednik naszego PESEL-u. Po drugie zakładamy konto w banku. Założenie konta w banku to także gwarancja otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego.

A jak jest z kosztami leczenia? Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej; oczywiście w zakresie niezbędnych świadczeń. Wystarczy tylko mieć czynną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto wiedzieć, że w Holandii pokrywa się część kosztów za transport sanitarnych oraz całość za koszt transportu powrotnego do Polski. Dlatego też należy się przed wyjazdem ubezpieczyć.

Dodaj komentarz