Jak można uchronić się przed próchnicą?

Okazuje się, że w XXI wieku nadal nie mamy w zwyczaju odbywania regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. A przecież najskuteczniejszym sposobem zapobiegawczym jest profilaktyka. Jeżeli zatem nie chcemy wydawać kroci na długotrwałe leczenie ubytków, musimy dowiedzieć się, czym jest próchnica i co zrobić, aby nie doprowadzić do powstawania zmian chorobowych.

Jak powstaje próchnica?

Wszystko zaczyna się od tego, że bakterie osiadają na powierzchni zębów i w ten sposób tworzony jest osad nazębny nazywany płytką nazębną. Należy dodać, iż niektóre typy bakterii bytujących w płytce nazębnej metabolizują cukier z naszych pokarmów i zamieniają go na agresywnie działający kwasy demineralizujący szkliwo. Powstała próchnica stopniowo przenika w głąb zęba i w ten sposób dochodzi do stanu zapalnego miazgi – nerwu. Jeżeli dojdzie do zapalenia miazgi, wówczas konieczne jest leczenie chirurgiczne lub bardziej skomplikowany zabieg chirurgiczny.

Obrona przed próchnicą

Bardzo ważne jest ograniczenie produktów obfitujących w cukier. Co pół roku należy chodzić na regularne badania kontrolne u stomatologa. Konieczna jest także właściwa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji. Po wieczornym myciu zębów nie powinniśmy już spożywać żadnych pokarmów i słodkich napojów. Szczoteczka do zębów musi mieć małą główkę z równo przystrzyżonym włosiem. Polecam szczoteczki soniczne, które za pomocą delikatnych drgań czyszczą znakomicie zęby i przestrzenie pomiędzy nimi. Nitka dentystyczna pozwoli zaś pozbyć się zalegających pokarmów, które mają tendencję do gromadzenia się w szczelinach.

Zawsze musimy mieć na uwadze to, że zęby stanowią jedyną część ciała człowieka, która nie ulega samoregeneracji. Nieleczona próchnica prowadzi do poważnych zmian w uzębieniu, a nawet jego utratę. Dlatego też nie wolno zaniedbywać tak ważnych kwestii.

Dodaj komentarz