Praca w branży IT – kwalifikacje i zarobki

Wyższe zarobki, elastyczność pracy oraz  możliwość podnoszenia kwalifikacji to tylko niektóre z możliwości, które oferuje nam praca w branży IT. Rynek pracy związanych z technologiami stale się rozwija i szuka potencjalnych kandydatów, których zresztą nie brakuje. Co jeszcze warto wiedzieć o zatrudnieniu w branży IT?  Podpowiadamy. 

  1. Dlaczego warto stawiać na pracę w branży IT?

Nie ulega wątpliwości, że specjaliści do nowych technologii są jednymi z najbardziej opłacanych zawodów  w każdej branży. Jak wykazują badania, najwięcej zarabiają osoby pracujące w technologiach informatycznych. Zarobki to z pewnością pierwszy element, który odróżnia zawody z branży IT od pozostałych. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że praca w nowych technologiach jest trudna, konieczna oraz w obecnych czasach bardzo ceniona. 

Warto stawiać na pracę w branży IT, ponieważ to właśnie programiści znajdują się w czołówce osób najbardziej zadowolonych ze swojej pracy. Może to wynikać głównie z faktu, że praca, w której stale nabywamy nowego doświadczenia oraz nowych umiejętności, nie podnosi tylko komfortu życia, ale również ma ogromny wpływ na satysfakcję z nas samych. Jeśli mamy zapędy do polepszenia jakości naszego życia, a jednocześnie chęci do ciągłego uczenia się nowych rzeczy to praca w branży IT jest zdecydowanie świetnym rozwiązaniem. Firmy wciąż biją się o dobrych specjalistów, dlatego decydując się na pracę w tej branży, nie musimy martwić się o to, że kiedyś jej zabraknie. Ofert pracy i nowych stanowisk pracy stale przybywa, dlatego każdy z nas kto, wyróżnia się zapałem do nauki oraz ciągłymi chęciami rozwoju, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy, która w pełni go usatysfakcjonuje. Przykładem strony jest np. it jobs, na której znajdziemy masę propozycji stanowisk wraz z widełkami zarobków. 

Kolejnym ogromnym plusem pracy w branży IT jest jej elastyczność oraz możliwość pracowania z każdego miejsca na ziemi. Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie zdalnych zespołów, w których zarobki oraz zatrudnienie pozostają na najwyższym poziomie. Możliwość pracy na etacie z domu jest niezwykle istotna, zwłaszcza gdy pochodzimy z nieco mniejszej miejscowości. Takie rozwiązanie pozwala na rozwój zwłaszcza osobom, które chcą zdobywać wiedzę oraz kompetencje, jednak nie mają możliwości zrobić tego stacjonarnie. Stanowi to swego rodzaju ułatwienie i szansę do rozwoju. 

Co więcej, w branży tej sporo specjalizacji na siebie nachodzi, dzięki czemu ucząc się jednej rzeczy, możemy zdobyć umiejętności, które przydadzą się nam również na innym stanowisku. Z pewnością, zawody w branży IT pozwalają na przeżycie ciekawej drogi zawodowej i ciągły rozwój. 

  1. Jakie trzeba mieć kwalifikacje do pracy w branży IT?

Wbrew pozorom, do wielu zawodów kwalifikacje możemy nabyć samemu poprzez zapisanie się na kursy bądź szkolenia organizowane pod okiem doświadczonych mentorów. Do pracy na większości stanowiskach nie potrzebujemy mieć skończonej szkoły wyższej lub wykształcenia kierunkowego. Dla potencjalnych pracodawców znacznie bardziej liczy się doświadczenie oraz praktyka. Realne umiejętności możemy zdobyć, szkoląc się na własną rękę lub korzystając z przygotowanych już kursów. Jest to niezwykle istotne i kolejny raz pokazuje, jak praca w branży IT różni się od innych zawodów. 

Jeśli chodzi o kwalifikacje, to w dużej mierze jest to zależne od danego stanowiska. Starając się o pracę w zawodzie Frontend Developera, przyda się nam język programowania, między innymi HTML, CSS oraz JavaScript. Inna sytuacja będzie miała miejsce, gdy np. interesuje nas stanowisko project managera. 

Nie ulega wątpliwości, że w tej branży zdecydowanie łatwiej jest się odnaleźć, gdy znany jest nam język angielski. Aby pierwsze kroki nie były tak trudne, warto na samym początku również odbyć kursy z programowania. 

Praca w branży IT jest świetnym wyborem, zwłaszcza wtedy gdy chcemy się rozwijać i stale poszerzać nasze umiejętności. 

Dodaj komentarz