Sesja jesienna: niezawodne sposoby na szybszą naukę

Studenci przygotowujący się do sesji jesiennej powinni pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie ilość godzin spędzonych nad książkami, ale to, czy potrafią uczyć się efektywnie. Eksperci z notatek.pl podpowiadają nam kilka sposobów na szybsze uczenie się.

Wyznaczmy sobie cel

Jeżeli chcemy, żeby nasza nauka była skuteczna, powinniśmy wiedzieć dlaczego chcemy się czegoś nauczyć. Studia wyższe nie są obowiązkowe, dlatego powinno zależeć nam na czymś więcej niż tylko „wykuciu” materiału do egzaminu. Zastanówmy się w jaki sposób będziemy mogli wykorzystać naszą wiedzę w praktyce. Świadomość, że uczymy się czegoś co pomoże nam w karierze zawodowej z pewnością sprawi, że nasza motywacja wzrośnie.

Zorganizujmy miejsce do nauki

Na efektywność nauki duży wpływ ma miejsce, w którym się uczymy. W miejscu tym powinien panować porządek.  Ogromne znaczenie ma także oświetlenie. Pamiętajmy, że uczenie się w ciemnym pomieszczeniu sprawia, że nasza koncentracja spada i z każdą minutą mamy coraz większą ochotę, żeby się zdrzemnąć. Pomieszczenie, w którym się uczymy musi być dobrze wyciszone. Usuńmy z niego wszystkie „rozpraszacze”. Możemy natomiast włączyć cichą muzykę, która pomoże się nam skupić. Pamiętajmy także, żeby przed rozpoczęciem nauki dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Wybierzmy odpowiednią porę nauki

Duży wpływ na naszą efektywność ma pora dnia, którą przeznaczamy na naukę. Wybór optymalnego czasu to sprawa bardzo indywidualna. Są osoby, które najszybciej przyswajają wiedzę rano, są i takie, które uczą się w późnych godzinach nocnych. Jeżeli widzimy, że nasza nauka jest efektywna, uczmy się wtedy, gdy jest nam najwygodniej.

Nie uczmy się bez przerwy

Nauka bez przerwy z pewnością jest dużym poświeceniem, jednak jest także mało efektywna. Dodatkowo taka nauka jest przykrym doświadczeniem, dlatego istnieje ryzyko, że za jakiś czas będziemy chcieli jej unikać. Eksperci z notatek.pl radzą, żeby podzielić naukę na mniejsze bloki. Przykładowo możemy uczyć się przez pół godziny, a po tym czasie zrobić sobie pięć minut przerwy (przerwę dobrze jest wykorzystać na aktywność fizyczną).

Zadbajmy o drobne przekąski

Są osoby, które podczas nauki muszą mieć pod ręką coś do jedzenia. W żadnym wypadku nie powinny być to chipsy i batoniki, pomimo że szybko dostarczają nam energii. Dla naszego mózgu (a tym samym efektywnej nauki) lepsze są wartościowe przekąski takie jak choćby orzechy, czy suszone owoce. Studenci mogą sobie również pozwolić na kilka kostek gorzkiej czekolady.

Zadbajmy o kompletne notatki

Podczas przygotowań do sesji jesiennej nie powinniśmy skupiać się jedynie na nauce z podręczników. Bardzo przydatne mogą okazać się dobre notatki. Jeżeli nasze notatki są niekompletne, możemy poszukać odpowiednich materiałów w serwisie notatek.pl. Znajdują się w nim notatki z praktycznie wszystkich przedmiotów, jakie wykładane są na wyższych uczelniach. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć notatek z naszej uczelni, poszukajmy materiałów z podobnych przedmiotów wykładanych w innych szkołach wyższych.

Dodaj komentarz