Jakie rośliny mogą oczyszczać powietrze?

Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że przebywamy w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Obalmy ciągle funkcjonujący mit: nie przeziębimy się od wietrzenia domu, lecz właśnie od braku świeżego powietrza, które jest bardziej skażone niż na zewnątrz. Lekarze podkreślają, iż tam, gdzie spędzamy większość naszego czasu dochodzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia alergii i innych chorób.

***

Rośliny pokojowe na straży zdrowego powietrza

Udomowiona flora nie tylko jest podkreśleniem smaku estetycznego, lecz także może spełniać funkcje filtrów usuwających szkodliwe substancje. Tego typu odkryciem zainteresowała się nawet amerykańska agencja kosmiczna. Celem badań NASA było wyselekcjonowanie z roślin doniczkowych takich, które mogą wykorzystane do produkcji tlenu i redukcji lotnych substancji chemicznych. Jaki był efekt badań? Znakomite rezultaty uzyskała flora z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Przykładem jest chociażby dracena i chryzantema, które nie dość, że są łatwe w pielęgnacji, to dodatkowo wspaniale oczyszczają powietrze w pomieszczeniu z toksycznych substancji, takich, jak na przykład amoniak.

chrysanthemum-202483_640

Dom może nas zatruć

Szkodliwe substancje mogą zaatakować nas także w domowym zaciszu. To stwierdzenie jest ściśle związane z obecnością nowoczesnych urządzeń, które mogą produkować toksyny. Przykładem powszechnego urządzenia tego typu jest chociażby drukarka. Oto zestaw trujących substancji, jakie można spotkać w czterech ścianach:

  • Trójchloroetylen – to rozpuszczalnik występujący między innymi w środkach czyszczących i lakierach.
  • Formaldehyd – może być składnikiem wykładzin, płyt wiórowych, a nawet jego obecność stwierdzono w chusteczkach higienicznych.
  • Benzol – znajduje się między innymi w politurze do mebli.
  • Amoniak – ten gaz o ostrym zapachu to składnik past do podłóg, nawozów sztucznych itp.
Jakie rośliny wspomagają nasze zdrowie?

Dracena obrzeżona

Usuwa z powietrza formaldehyd, ksyleny, trójchloroetylen, a także benzol.

Palma bambusowa

Roztacza w domu atmosferę tropików, odporna jest na szkodniki.

frond-1853488_640

Dracena wonna

Usuwa trójchloroetylen pochodzący z farb oraz lakierów.

Rapis wyniosły

To skuteczny filtr pozwalający na pozbycie się z powietrza amoniaku.

 

Dodaj komentarz