Rozpoczynasz przygodę ze sportem? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać

Planujesz rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni, biegania lub jazdę na rowerze? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim przystąpisz do treningu. Dowiedz się, jak przygotować się przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Odpowiedni system pozwoli Ci zrealizować swoje założenia i wytrwać w planie treningowym przez długi czas.

Przygotuj plan działania

Jeżeli chcesz wdrożyć długofalową aktywność przygotuj plan działania oraz plan treningowy. Możesz skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, lub posiłkować się gotowymi planami treningowymi w Internecie. Głównym problemem osób, które nie mogą wytrwać w sportowych założeniach, jest słynne „rzucanie się na głęboką wodę”. Należy przede wszystkim dostosować tempo, intensywność i ilość treningu do swojej wydolności i formy sportowej. Jeżeli nigdy w życiu nie biegałeś – porzuć marzenia o starcie w maratonie w ciągu najbliższego roku. Określ sobie jednak miesięczną ilość kilometrów którą chcesz osiągnąć i systematycznie ją zwiększaj.

Mierz siły na zamiary

Osoby rozpoczynające aktywność marzą o piorunujących efektów swoich treningów w jak najkrótszym czasie. Należy uzbroić się jednak w cierpliwość. Wyniki sportowe przychodzą z czasem, po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach uprawienia sportu. Najpierw zaszczep w sobie bakcyla do sportu i polub aktywność fizyczną. Zadbaj o to, aby codzienny trening był przyjemnością i stał się dla Ciebie czymś oczywistym. Jeżeli nie jesteś w stanie przebieg określonej ilości kilometrów – zamień bieg na marsz. Zamiast zupełnie rezygnować z treningu, obniż jego intensywność. W ten sposób nie zrazisz się do uprawiania sportu, a jednocześnie wdrożysz choć niewielką jednostkę treningową do codziennego rytmu.

Zadbaj o strój treningowy

Aby trening był przyjemny warto wyposażyć się w odpowiednią odzież i obuwie przed jego rozpoczęciem. Prawidłowo dobrane buty nie tylko amortyzują przed ewentualną kontuzją czy upadkiem, ale także wspomagają w osiąganiu lepszych wyników sportowych. Przede wszystkim odpowiednia odzież i ubranie to komfort uprawiania sportu.

Nie musisz od razu inwestować setek złotych w najdroższe sklepowe modele. Warto jednak wybrać produkty, które będą przystosowane do danego rodzaju sportu, pogody oraz stopnia zaawansowania. Fachowcy z ecra org podpowiedzą, jakie buty będą odpowiednie do biegania, a także jaka kurtka sprawdzi się na długie wycieczki rowerowe. Należy pamiętać, że inny rodzaj odzieży będzie dedykowany dla wyczynowców, a inaczej możesz ubrać się na rekreacyjny trening.

Poszukaj partnera do wspólnych aktywności fizycznej

Nawet najatrakcyjniejszy sport zacznie po czasie Cię nudzić. Nic tak nie motywuje do wyjścia na trening, niż druga osoba. Jeżeli interesują Cię ćwiczenia fitness lub aqua-aerobik poproś koleżankę, aby wykupiła wraz z Tobą karnet na zajęcia. Nordic-walking lub jazdę na rowerze możesz trenować wspólnie z chłopakiem lub dziewczyną. Codzienna aktywność będzie nie tylko treningiem, ale również możliwością wspólnej rekreacji i spędzenia czasu wolnego.

Jak widać same chęci do uprawienia sportu to nie wszystko. Choć motywacja i mobilizacja do rozpoczęcia aktywności fizycznej jest niezwykle ważna, warto uzupełnić ją o pozostałe elementy. Zadbaj o prawidłowy plan treningu, odpowiedni strój oraz towarzystwo, a codzienne ćwiczenia szybko staną się dla Ciebie przyjemnością i świetnym pomysłem na czas wolny.

Dodaj komentarz