Smaczne i zdrowe – idealne owocowe przekąski dla niemowląt

Owoce to jeden z pierwszych nowych produktów, jakie pojawiają się podczas rozszerzania diety dziecka. Są nie tylko smaczne, ale także zawierają mnóstwo cennych witamin i wartości odżywczych (tutaj głównie witamina C, która stymuluje odporność organizmu). Ważne jest, by podawać dziecku najlepsze owoce. Jakie przekąski dla najmłodszych wybrać? I co warto o nich wiedzieć?

Owoce w diecie niemowlęcia

Zacznijmy od przydatnej informacji. Choć oczywiście rozszerzanie diety małego dziecka od owoców nie jest błędem, to jednak zaleca się, by pierwsze nowe posiłki, jakich spróbuje maluch, były przygotowane na bazie warzyw. Dlaczego? Chodzi głównie o aspekt praktyczny – dziecko przyzwyczajone już do „wytrawnego” smaku warzyw wróci do nich chętniej i nie będzie grymasić. Kiedy dziecko zaakceptuje już warzywne przysmaki, śmiało można włączyć do menu pierwsze jabłko dla niemowlaka, najlepiej zdrowe i sprawdzone (np. Pierwsze jabłko HiPP BIO).

Nie bez powodu jabłko jest pierwszym owocem, który zalecany jest przy rozszerzaniu diety niemowlaka – przygodę z owocowymi smakami powinno zaczynać się od tych, które są najmniej alergizujące, lokalne i sezonowe. Dlatego w menu malucha najpierw pojawiają się owoce takie jak wspomniane już jabłko, a także morele czy gruszki. Potem przyjdzie czas na śliwki, maliny, obarczone nieco większym ryzykiem alergii truskawki, a na końcu można postawić na owoce egzotyczne dostępne w zestawieniach z kaszką czy nabiałem.

Pamiętajmy – zdrowe owoce są cennym źródłem węglowodanów, zawierają błonnik oraz witaminy i cenne pierwiastki śladowe.

Jak wprowadzać owoce do diety dziecka?

Podstawa to oczywiście ostrożność – jak każdy nowy produkt, również owoce, włączamy stopniowo, pojedynczo i obserwujemy czy nie ma żadnych niepokojących reakcji (wysypka, kolka, biegunka itp.). Konsystencja pierwszych owocowych przekąsek dla niemowlaka powinna być dostosowana do jego możliwości. Półroczne niemowlę nie gryzie, nie za bardzo przeżuwa, dlatego zaleca się na tym etapie gładkie, delikatne musy. Owoce najlepiej podawać łyżeczką, małymi porcjami. Zaczynamy od jednoskładnikowych musów – doskonałym wyborem będzie ekologiczny mus HiPP Pierwsze jabłko BIO.

Według zaleceń, porcja owoców na dobę w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 150 g, łącznie z sokami. Owoce mogą być podawane w formie przekąski dla niemowląt.

Warto wiedzieć, że zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, nie trzeba opóźniać wprowadzania potencjalnie alergizujących owoców, np. truskawek. Natomiast należy robić to ostrożnie, obserwując reakcje dziecka.

niemowlak w śliniaku karmiony musem z łyżeczki

Tylko zdrowe i sprawdzone owoce dla niemowląt

Jakie powinny być owoce dla niemowlaka? Poza tym, że smaczne i o odpowiedniej konsystencji, istotne jest także źródło ich pochodzenia oraz jakość. Nie zawsze piękne jabłko czy gruszka, kupione w sklepie albo na rynku, będą odpowiednie dla małego, wrażliwego brzuszka. Pestycydy, nawozy i inne zanieczyszczenia nie są widoczne na powierzchni owoców, a na pewno nie służą organizmowi maluszka.

Dlatego dobrym wyborem będą owoce dla niemowlaka zamknięte w słoiczkach albo specjalnych opakowaniach – tubach do wyciskania. Podlegają one restrykcyjnym kontrolom, a w przypadku musów z oznaczeniem BIO, ich składniki pochodzą z upraw ekologicznych.

Owoce HiPP – smaczne i bezpieczne

słoiczek dla niemowląt HiPP pierwsza gruszka, obok słoiczka gruszka słoiczek dla niemowląt HiPP z musem owocowym pierwsze jabłko, obok słoiczka kawałki jabłek

Zgodnie z deklaracją producenta owocowe przekąski dla niemowląt w słoiczkach i tubkach HiPP BIO mają w swoim składzie tylko kontrolowane owoce BIO. Niezależnie od tego, czy będzie to swojskie pierwsze jabłko dla niemowlaka, soczysta gruszka czy egzotyczny banan lub papaja, każdy owoc dojrzewał tak długo, jak wymaga tego jego specyfika i podlegał starannej kontroli. Gotowe produkty, musy dla niemowląt, są wolne od dodatków, konserwantów i cukru.

Owoce HiPP w diecie dziecka

Według zaleceń, owocową przygodę zaczyna się od gładkich, jednoskładnikowych musów. W ofercie HiPP reprezentują je Pierwsze jabłko BIO i Pierwsza gruszka BIO. Potem można dodawać kolejne owoce. Na tym etapie mały smakosz może zajadać:

  • Jabłka z burakiem BIO,

  • Jabłka z bananami i brzoskwiniami BIO,

  • Śliwki z jabłkami BIO,

  • Jabłka z morelami BIO,

  • Brzoskwinie z bananami BIO.

mus jabłkowy w szklanej miseczce na blacie z płytek

Zdrowe owoce w doborowym towarzystwie

Na kolejnych etapach rozszerzania diety maluszka owocom towarzyszą zdrowe i pożywne dodatki. Popularną przekąską dla niemowlaka są produkty z serii Owoce&Zboża, które będą idealną propozycją np. na podwieczorek. W ofercie ekologicznych musów HiPP są m.in. takie smakołyki:

  • Jabłka i banany z biszkoptami BIO,

  • Gruszki i jabłka z kleikiem orkiszowym BIO,

  • Owoce z kleikiem z pełnego ziarna zbóż BIO,

  • Mango z bananem i kaszką manną BIO,

  • Maliny i jabłka z kleikiem ryżowym BIO.

Coraz bogatszy skład to dodatek zdrowych zbóż i kuszące musy dla dziecka z serii Moje Śniadanko HiPP – Musli jabłkowo-truskawkowe z jogurtem BIO, Musli owocowe z jogurtem BIO. Maluchy pokochają także Domowe Pyszności HiPP, takie jak chociażby Naleśniczki z musem jabłkowym BIO.

Owoce to bardzo istotny, a przy tym smaczny, składnik diety dziecka. Powinny towarzyszyć mu każdego dnia, a kluczowe znaczenie ma ich jakość. Przekąski dla niemowląt i pierwsze musy dla dziecka ze znakiem HiPP to gwarancja smaku i bezpieczeństwa – począwszy od składu, po starannie kontrolowany proces produkcji.

Dodaj komentarz