Bezsenność podczas pełni księżyca

Od zarania dziejów poszczególnym fazom księżyca przypisywano przeróżne role. Niejednokrotnie było to wręcz działanie magiczne, a nawet demoniczne. W ludowych podaniach, to właśnie w czasie pełni miały uaktywniać się czarownice, wampiry i inne niezwykłe stwory. Obserwowano również wtedy problemy z zasypaniem. Jasne światło, całkowicie okrągłego księżyca, uniemożliwiało błogi i nieprzerwany sen. Bezsenność podczas pełni, nie jest tylko starym, ludowym podaniem, lecz była badana przez wielu wyspecjalizowanych naukowców.

Pełnia a bezsenność

Pomimo tego, że przeprowadzono wiele badań nad snem podczas pełni księżyca, to nie znaleziono jednoznacznych przyczyn kłopotów ze snem w czasie jej trwania. Zaobserwowano natomiast, że zaburzenia snu, w trakcie pełni ziemskiego satelity, nie są spowodowane tylko autosugestią, gdyż badane osoby nie były jej poddawane. Z pewnością wielu z czytelników zauważyło u siebie problemy z zasypianiem i zaburzonym snem w czasie pełni, nawet nie zdając sobie z niej sprawy. Dopiero po przebudzeniu, zastanawiamy się jakie mogły być przyczyny źle przespanej nocy.

bezsenność - poranne zmęczenie

Przyczyny bezsenności podczas pełni księżyca

Jedną z przyczyn utrudniających niczym niezakłócony sen w trakcie pełni może być zmiana promieniowania elektromagnetycznego, a także oddziaływanie grawitacyjne Ziemi, które z kolei może utrudniać uwalnianie hormonów, w tym melatoniny, odpowiedzialnej za prawidłowy sen. Niektóre osoby uważają, że przyczyną bezsenności podczas pełni i innych faz księżyca może być gospodarka wodna organizmu, która działa podobnie do przypływów i odpływów wody, występujących w przyrodzie. Pełnia a bezsenność – bez wątpienia są one ze sobą powiązane, lecz poznanie dokładnych przyczyn nadal stanowi pole badawcze dla naukowców.

Pełnia księżyca bezsenność o faktach i mitach dotyczących tych dwóch zjawisk więcej przeczytamy tutaj: https://www.kozaczek.pl/bezsennosc-podczas-pelni-prawda-czy-mit/ .

Jak zabrać o lepszy sen?

Sen pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Bez niego nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, dlatego tak ważne jest dbanie o jego właściwą higienę. Jeśli podejrzewamy, że jedną z przyczyn bezsenności i problemów z zasypianiem może być pełnia księżyca, to koniecznie należy zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni. Okiennice, rolety, czy też grube zasłony powinny zaciemnić pomieszczenie i nie dopuścić, aby blask księżyca w pełni wdarł się do naszej sypialni. Przed snem ok. 30 minut wszcześniej, należy zrezygnować z korzystania z telefonu, komputera czy oglądania telewizji tzw. „niebieskie światło” niekorzystnie wpływa na poziom melaniny. Warto również zadbać o wyciszenie, można np. skorzystać z zatyczek do uszu lub też pójść w drugą stronę i włączyć muzykę relaksacyjną i wyciszającą.

materac - sposób na bezsenność

Co oprócz zasłon?

Jeśli mamy problemy z zasypianiem nie tylko w trakcie pełni księżyca, a do tego bolą nas plecy, to trzeba przyjrzeć się swojemu posłaniu. Być może niezbędna będzie wymiana materaca i poduszek. Śmiało możemy polecić te wykonane z pianki z pamięcią kształtu, która zapewnia prawidłowe podparcie ciała w tym kręgosłupa i amortyzuje wszelkie wstrząsy. Mając odpowiedni materac, poduszkę oraz właściwą temperaturę, wyciszenie i zaciemnienie w sypialni, nawet białe noce nie powinny być nam straszne.

Dodaj komentarz