Chociaż żyjemy w czasach, w których wydawałoby się mamy kontrolę nad tym, co spożywamy – etykiety na opakowaniach informują nas nieomalże o wszystkim, to okazuje się, że w XXI wieku bardzo często dochodzi do fałszowania żywności.
***
Czym jest fałszowanie żywności?
Fałszowanie oznacza po prostu wprowadzanie w błąd. Przykładem może być niekompetentny skład produktu lub nieprawdziwe, umieszczone na etykiecie dane. Inny przykład to dodadawanie sztucznych aromatów oraz barwników.
Jaka żywność jest najczęściej fałszowana?
Ser
Kupując ser, możemy przez przypadek nabyć wyrób seropodobny. Taki produkt wytwarzany jest z tłuszczu, białka, skrobi oraz wody. „Wzbogacany” jest o sztuczne aromaty oraz barwniki. Jest on tańszy od prawdziwego sera aż o 40% i bardzo często można go spotkać w barach z tak zwaną szybką żywnością. Jak nie dać się oszukać? Pamiętajmy o tym, że głównym składnikiem sera jest mleko i powinno być wymienione na pierwszej pozycji.
Kawa
Bardzo często kupujemy już zmieloną kawę. Niestety istnieje poważne przypuszczenie, że do takiej zmielonej kawy dodano ziarna zbóż. Taki proceder można także zaobserwować przy produkcji herbaty. Jak unikać takiego ryzyka? Zawsze kupujmy kawy i herbaty u sprawdzonych producentów.
Miód
Naturalny miód jest wolny od jakichkolwiek dodatków. Bardzo łatwo jest go podrobić, gdyż zawiera w swym składzie cukier. Nieuczciwi producenci dolewają więc sztucznego syropu. Pamiętajmy o tym, że większość naturalnych miodów krystalizuje się lub gęstnieje po jakimś czasie. Miód sztuczny posiada cały czas taką samą konsystencję.
Oliwa
Oliwa z oliwek słynie ze swoich wartości odżywczych. Okazuje się jednak, że bardzo często możemy kupić zabarwiony olej słonecznikowy lub zmodyfikowany olej rzepakowy. Prawdziwa oliwa ma świeży i owocowy smak i kolor – zielono-złoty.
Wędliny, parówki i pasztety
Do wyrobów wędliniarskich dodaje się bardzo często soję, kaszę, skrobię, związki fosforu. Kupując produkty tego typu zawsze sprawdzaj, z czego wędlina została wyprodukowana i ile posiada kilogramów mięsa.