Sposoby na plamy barwnikowe

Plamy barwnikowe powinniśmy usuwać natychmiast. Do tego typu niespodziewanie powstających defektów zaliczymy plamy z farb, flamastrów, kredek, a także atramentu. Niestety plamy tego typu nie usuwa się łatwo. Trudno przewidzieć, jakie dokładnie zawierają składniki. Oto krótki poradnik, z którego dowiecie się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na barwnikowy ambaras.

Plamy z farb

Plamy z farb emulsyjnych należy natychmiast przemyć gąbką nasączoną zimną wodą. Następnie tkaninę pierzemy. Natomiast zaschnięte plamy wywabi odpowiedni wywabiacz. Jeszcze starsze plamy można potraktować denaturatem (przed tym działaniem przeprowadź jednak próbę). Później można uprać tkaninę. Plamę na dywanie pocieramy gąbką i czystą wodą. Należy zadbać, by plama nie rozprzestrzeniła się, dlatego też zbieramy ją od brzegów do środka. Po tej czynności wypierzmy dywan specjalistycznym szamponem.

Plamy olejne na ubraniach trzeba przecierać rozpuszczalnikiem, potem płuczemy gąbką i zimną wodą. Czasami ten zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Jeżeli cała plama nie zejdzie, nie pierz jeszcze ubrania. Silne plamy na tkaninach octanowych i wiskozowych wymaga prania chemicznego.

Świeże plamy z farb wodnych do malowania obrazów usuniemy ręcznikiem papierowym, następnie plamę zapieramy mydłem. Farbę olejną na ubraniu trzeba pocierać rozpuszczalnikiem benzynowym. Po usunięciu plamy można uprać tkaninę.

Ślady z atramentu

Na szczęście większość atramentów jest zmywalna. Jeśli atrament pojawił się na dywanie to taką plamę musimy najpierw rozcieńczyć nasączając ją gąbką i czystą wodą. Dodatkowo można plamę opryskać wodą sodową. Starannie osuszamy za pomocą ręczników papierowych. Zaschnięte plamy z atramentu pocieramy połówką cytrynę. Następnie ściskamy plamę z dwóch stron bawełnianymi szmatkami. Tę czynność warto powtórzyć. Naturalnym wywabiaczem plam z atramentu jest mleko. Plamę zalewamy mlekiem i następnie dokładnie płuczemy.

Długopisy

Plamy barwnikowe z długopisów są trudne do usunięcia. Do tkaniny przykładamy papierowy ręcznik, później przecieramy plamę za pomocą wacika nasączonego denaturatem. Jeżeli ślad długopisu pojawił się na tapecie, musimy działać błyskawicznie – plamę szorujemy wodą z mydłem.

Plamy z flamastrów

Do plamy przykładamy papierowy ręczni, by wyciągnąć jak najwięcej tuszu. Duże plamy wymagają użycia wywabiacza plam w rozpylaczu. Plamy z flamastrów na dywanach i meblach osuszamy i przemywamy denaturatem.

Dodaj komentarz