Jak właściwie konserwować biżuterię?

Większość kobiet nie zwraca uwagi na zasady odpowiedniego przechowywania biżuterii. Później dziwimy się, dlaczego „moje kolczyki wymagają ciągłej reperacji”. Aby długo cieszyć się zakupionymi lub podarowanymi skarbami, należy wszystkie przedmioty utrzymywać w odpowiednim stanie i czystości. Jeżeli posiadamy cenne przedmioty należy sfotografować je w razie kradzieży.

Warto wiedzieć, że biżuteria wyprodukowana z kamieni półszlachetnych i metali nie wymaga specjalnej konserwacji, jednak drobiazgi powinny być dokładnie i często czyszczone.


Etapy dbania o biżuterię
Po pierwsze musimy zapobiegać uszkodzeniom. W jaki sposób? Oczywiście przez częste sprawdzanie jej stanu. Sprawdzamy zatem, czy nie uszkodziły się ogniwa w łańcuszkach lub zapinki. Można również zanieść biżuterię do jubilera, aby ten sprawdził jakość osadzenia kamieni.
Niezmiernie istotne jest właściwe przechowywanie precjozów. Idealnym przykładem są łańcuszki, które bardzo szybko się plączą.
Czyszczenie biżuterii to kolejny etap właściwego dbania o biżuterię. Sztuczną biżuterię czyści idealnie proszek do pieczenia. Do czysczenia można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Drogocenną biżuterię należy namoczyć w roztworze płynu do czyszczenia i wyszorować delikatnie szczoteczką do zębów. Następnie biżuterię rozkładamy na ręczniku papierowym i suszymy suszarka do włosów ustawioną na najniższą temperaturę. Zanim wylejemy wodę, sprawdźmy, czy przypadkiem nic w niej nie zostało!

Jak czyścić kamienie szlachetne?
1. Kruche kamienie to bursztyn, koral i gagat. Do ich czyszczenia nie wolno używać żadnych środków chemicznych.
2. Szmaragdy – to miękkie kamienie, które dodatkowo mają tendencję do rozszczepiania. Przez taki proces woda dostaje się do środka przez szczeliny. Biżuterię ze szmaragdami należy oddać do czyszczenia jubilerowi.
3. Turkusy i opale – są to kamienie porowate i dlatego też nie powinny być myte. Można za to z powodzeniem polerować je irchą.
4. Twarde kamienie, czyli na przykład brylanty i rubiny można czyścić specjalistycznym płynem do czyszczenia biżuterii.
5. Nefryt i jadeit – te kamienie powinny być od razu myte i czyszczone. Do tego trzeba używać miękkiej szmatki, gdyż łatwo je zadrapać.
6. Perły – jeśli często nosisz perły, to masz praktycznie całą pracę z głowy. Jeżeli jednak perły nosimy sporadycznie, wówczas można je delikatnie przecierać irchą.

 
Reperacja i przechowywanie
Warto mieć odpowiednie pudełko z przegródkami, dzięki któremu będziemy mogli przechowywać biżuterię w osobnych przegródkach. Złote przedmioty zawijamy w bibułę. Korale i wisiorki przechowujmy zawieszone na haczykach.
Jak rozplątać łańcuszek? Zaplątany łańcuszek ułóż na kawałku pergaminu i na węzełek nałóż odrobinę oliwki dla dzieci. Rozplątujemy węzełek z pomocą dwóch igieł.

Dodaj komentarz