Alka Seltzer i inne sposoby na kaca

Tak, tak… lepiej zrobić wszystko, aby uniknąć tego jakże nieprzyjemnego zjawiska. Jednak bieżący czas sprzyja wakacyjnej beztrosce. Co możemy zrobić, aby poprawić swój komfort? Na kaca jest bardzo dużo sposobów.

Czym jest kac?

Większość z nas wie, co to za straszne uczucie: ból głowy, nudności, wymioty, uczucie ogólnego rozbicia, problemy z pamięcią i koncentracją, wzmożone pragnienie – to nic innego, jak objawy zatrucia alkoholem. Kac występuje wówczas, jeśli przesadzimy ze spożywanymi trunkami i na dodatek namieszamy alkohole różnych gatunków.

Kac związany jest oczywiście z tak zwanym procesem metabolizmu alkoholu. Warto wiedzieć, że wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego do krwioobiegu przebiega bardzo szybko. Największe stężenie alkoholu w ośrodkowym układzie nerwowym występuje w ciągu pierwszej godziny od spożycia. Nadmiernemu spożyciu alkoholu towarzyszą zmiany w stężeniach elektrolitów, czyli znaczne obniżenie potasu, wapnia, magnezu oraz fosforanów. Zatruciu alkoholowemu towarzyszy również hipoglikemia, czyli obniżenie poziomu glukozy we krwi. W skrajnych przypadkach może pojawić się alkoholowa kwasica ketonowa – dla tego zjawiska charakterystyczne jest znaczne odwodnienie i niedożywienie.

Spożyty etanol usuwany jest z organizmy przed drogi oddechowe, nerki, a także skórę. Alkohol jest po prostu rozkładany. Enzymem rozkładającym jest dehydrogeneza alkoholowa. W takim procesie powstaje kwas octowy. Kac powodowany jest między innymi przez kwas octowy, a potęgują go składniki chemiczne zawarte w alkoholu.

Leczenie kaca

Kac to przede wszystkim zaburzenia w gospodarce elektrolitowej, dlatego też koniecznie należy uzupełnić zaistniałe niedobory. Zalecane jest picie dużej ilosci płynów, zwłaszcza wysokomineralizowanej wody mineralnej.

W leczeniu kaca pomagają również środki dostępne w każdej aptece. Przykładem jest Alka Seltzer działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jrgo zadaniem jest także zobojętnianie kwasu solnego w żołądku.

Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się kaca. Zaliczymy do nich między innymi picie soku z ogórków kiszonych, spożywanie wody z miodem, cytrusów, zjedzenie tłustego posiłku. Z pewnością pomoże też pożywny rosół lub pomidorowa.
Warto się też czymś zająć lub spędzić czas na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz