Fotografia architektury – nowe trendy

Jeśli mowa o fotografii architektury, to nowe trendy wynikają przede wszystkim z nowości technologicznych. W związku z tym, że liczy się głównie właściwa kompozycja, to jednym z podstawowych narzędzi jest nadal statyw. Czym jest w tym kontekście świadome kadrowanie i dlaczego fotografowanie architektury powinno mieć profesjonalny wymiar?

Kadrowanie, eksperymentowanie

Profesjonalne kadrowanie umożliwia świadomy kontekst. Związane jest oczywiście z parametrami kompozycji. Statyw jest niezmiernie istotnym elementem wykonania dobrego zdjęcia, ponieważ za jego pomocą fotograf jest w stanie wykonać nieporuszone zdjęcia na długich czasach ekspozycji. Eksperymentowanie w dziedzinie idealnie dobranego sprzętu jest możliwe dzięki specjalistycznemu filtrowi polaryzacji. Poprzez jego użycie można ulepszyć zdjęcie, nasycić kolory i dodać idealny kontrast.

Okoliczności

Okoliczności wykonywania zdjęć architekturze zakładają między innymi sam moment, który odpowiada za światło. Odpowiednie światło pozwala dokładnie ukazać kształt bryły lub ową bryłę spłaszcza. Niekiedy profesjonalne zdjęcie można wykonać świtem, innym razem potrzebny jest wieczorny półmrok. Bardzo wiele zależy od inwencji twórczej fotografa. Nawet, jeśli na pierwszym planie nie jest sam budynek – wówczas kadr musi być tak dobrany, by pierwszy plan prowadził prosto do elementu głównego.

Kiedy wykonuje się fotografię architektury?

Zapotrzebowanie jest dosyć zróżnicowane. Z tego typu usług korzystają między innymi hotele, restauracje, deweloperzy itp. Mówiąc w skrócie – ci, którzy chcą za pomocą dobrego zdjęcia coś sprzedać. Planując wakacje wybieramy idealny nocleg właśnie poprzez oglądanie zdjęć konkretnych obiektów. Daje nam to podgląd wymiaru naszych zbliżających się wakacji. Większość z nas jest przecież wzrokowcami. Przyciąga nas to, co wydaje się być ładne oraz estetyczne.

Dodaj komentarz