Stare palety – nadaj im drugie życie!

Zużyte drewniane palety służące do transportu cięższych rzeczy, po wykorzystaniu zazwyczaj lądują na śmietniku. Okazuje się jednak, że można im dać drugie życie. W jaki sposób? Wykonując z nich różne przedmioty.

Stare drewniane palety doskonale wpisują się we współczesny trend „zero waste”. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Nie musimy przy tym posiadać jakichś wyjątkowych zdolności – wystarczy tylko kilka narzędzi, trochę farby i czas. Efekt końcowy z pewnością zachwyci.

Czy wszystkie palety nadają się do ponownego wykorzystania?

Niekoniecznie. Najlepsze i najtrwalsze są europalety o wymiarach 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Posiadają wzmocnioną konstrukcję i są łatwe w obróbce. Jeśli szukasz palet na ozdoby lub mniejsze przedmioty, powinieneś wykorzystać pół- lub ćwierćpalety.

Zalety wykonanych przedmiotów z palet

Rzeczy wykonane ze zużytych drewnianych palet posiadają wiele zalet. Po pierwsze są niezwykle oryginalne. Po drugie potrafią ożywić każde wnętrze i wnieść do niego powiew świeżości. Przedmioty z palet cechuje też uniwersalność – można je wykorzystać zarówno do wykonania mebli, jak i przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób. Kolejna zaleta to trwałość – choć ta zależy od tego, czy i jak będziesz odpowiednio dbać o przerobione palety.

Jak przygotować palety do powtórnego wykorzystania?

Przede wszystkim musisz je dokładnie wyszlifować – gładką powierzchnię zdecydowanie łatwiej później obrabiać. Musisz też sprawdzić czy palety nie posiadają jakichś ubytków – to co prawda może dodać im oryginalności, ale utrudni utrzymanie ich w czystości. Następne zadanie to pomalowanie palet. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej farby (inną wybierz do palet, które będą stały na zewnątrz, inną – do tych, które postawisz w pomieszczeniu). Ostatni etap to nadanie deskom określonej formy.

Tego będziesz potrzebować w trakcie prac

Aby wykonać opisane czynności, musisz zgromadzić niezbędne narzędzia i przydatne akcesoria. Upewnij się, że w zasięgu ręki leżą:

 • papier ścierny lub szlifierka,

 • masa szpachlowa do drewna – nabędziesz ją w każdym lepszym sklepie budowlanym lub meblowym,

 • farba do drewna,

 • impregnat do drewna,

 • wkrętarka,

 • piła,

 • pędzle,

 • klej do drewna – względnie wikol,

 • kółka do przymocowania,

 • śruby do wkręcania,

 • haczyki,

 • wszelkiego rodzaju ozdobne dodatki jak, chociażby różnej grubości sznurki i sznury.

Pomysły na wykorzystanie starych drewnianych palet

Meble domowe

To najpowszechniejszy i najprostszy sposób na ich wykorzystanie. Nie trzeba bowiem nadawać im wyszukanych form. Z palet mogą powstać: stoliki, siedziska, biurka, regały na książki, szafka na buty z siedziskiem lub tradycyjna.

>> Czytaj więcej o łóżkach z palet!

Meble ogrodowe i dodatki

Z palet pomalowanych wodoodporną farbą możesz wykonać też meble do ogrodu, na balkon czy taras. Oto kilka przykładów takich rozwiązań: ławka ogrodowa, stolik kawowy, huśtawka ogrodowa. Do ogrodu możesz wstawić też oryginalny zielnik z palet, a na balkonie lub tarasie mogą oryginalne kwietniki czy różnego rodzaju siedziska.

Dodatki do wnętrz

Palety możesz też przerobić na stylowe dodatki do naszych wnętrz: półki na bibeloty, wieszaki na klucze, wieszaki na kubki, przybory kuchenne, regał na wina czy podnóżek. Sprawdzą się też jako ścianka, na której powiesisz zdjęcia lub drobne pamiątki z podróży.

Meble dla pupila

Wykorzystaj palety do stworzenia mebli dla swoich czworonożnych przyjaciół. Legowiska, kojec lub buda dla psa, stojak na miski czy schodki dla starszego psa.

Praktyczne schowki i organizery

Palety – zwłaszcza te mniejsze – idealnie nadają się na różnego rodzaju schowki na kosze na śmieci czy podręczne przedmioty trzymane na zewnątrz. W schowkach domowych z kolei możesz umieścić przedmioty, które chcesz ukryć przed gośćmi lub ograniczyć dzieciom dostęp do nich.

Inne

Materiał o jakim mowa możesz też wykorzystać do zbudowania podestu ogrodowego lub altanki. Mogą one też posłużyć do wykonania ścianki działowej czy czegoś na wzór parawanu. Tym sposobem łatwo wydzielisz określone strefy we wnętrzu. Prowadzisz przytulną knajpkę z ogródkiem? Użyj palet jako ogrodzenia i podwyższenia. Będą też świetnie wyglądały jako ściana, na której znajdą się plakaty z hasłami czy zdjęcia.

palety

Podsumowanie

Drewniane stare palety to wdzięczny materiał, z którego możesz zrobić niemal wszystko! Wystarczy, że pobudzisz swoją wyobraźnię! Przygotuj odpowiednie narzędzia i materiały (z powodzeniem możesz wykorzystać np. resztki farb), zadbaj o swoje bezpieczeństwo i działaj! Nie przejmuj się wysokimi kosztami – palety możesz dostać całkowicie za darmo – wystarczy dobrze się rozejrzeć!

Dodaj komentarz