Coraz mniej stabilna sytuacja na krajowym rynku pracy powoduje, że niektórzy z naszych rodaków ucieka za granicę, by dzięki temu zapewnić lepszy byt sobie oraz swoim najbliższym. Podobne decyzje podejmują ludzie młodzi – tuż po maturze, którzy postanowili wybrać się na studia za granicą. Podpowiadamy czy to rzeczywiście dobry wybór.
Studia za granicą – zalety
Decydując się na kontynuację nauki poza granicami naszego kraju możemy być pewni, że dokonujemy właściwego wyboru z kilku względów. Przede wszystkim możemy pogłębić swoją znajomość języka obcego. Pamiętajmy, że nawet w sytuacji, kiedy nie uda nam się ukończyć nauki, to w oczach potencjalnego pracodawcy i tak będziemy bardziej atrakcyjni. Może nie otrzymamy od razu wysokiego stanowiska, ale na pewno nasz pobyt na uczelni poza granicami kraju nie przejdzie niezauważony. Wyjeżdżając na studia za granicą mamy też szansę zdobyć cenną wiedzę na temat innej kultury i obyczajowości. Bogatsi o te informacje, możemy je wykorzystać po powrocie do kraju nie tylko szukając pracy, ale również…otwierając własny biznes. Mieszkanie i nauka za granicą to również okazja do szybszego usamodzielnienia się. Nawet jeżeli w trakcie pobytu możemy liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny, to i tak przez większość czasu jesteśmy przecież zdani na samych siebie. Studia za granicą pomagają też w zbudowaniu większej pewności siebie. Stanowią też niepowtarzalną okazję do nawiązania cennych znajomości, które mogą okazać się pomocne w przyszłości.
Minusy decyzji o nauce za granicą
Studia zagraniczne posiadają niestety też kilka wad. Najbardziej dotkliwa z nich to konieczność rozłąki z najbliższymi. Jeśli czujemy silną więź z rodziną czy innymi bliskimi nam osobami, powinniśmy zrezygnować z tak dalekiej podróży, ponieważ tęsknota może stać się dla nas zbyt dużym obciążeniem. Studiując za granicą musimy też wykazać się samodyscypliną oraz samodzielnością. W przypadku, gdy brakuje nam tych dwóch umiejętności, lepiej pozostać w kraju, a jako alternatywę wybrać po prostu studia językowe. Ich ukończenie również może ułatwić nam znalezienie zatrudnienia. Warto też nadmienić, że studiowanie zagranicą łączy się często z dość wysokimi kosztami utrzymania, ale i tymi związanymi z opłatami uczelnianymi.
Gdzie najlepiej studiować za granicą?
Kwestia wyboru uczelni to bardzo indywidualna sprawa. Powinna ona uwzględniać zarówno nasze zainteresowania, jak i to, z jaką branżą chcielibyśmy związać się zawodowo. Nie bez znaczenia jest też nasz stopień znajomości danego języka obcego. Jednocześnie warto wiedzieć, że wśród studentów najbardziej popularnymi kierunkami są: Niemcy oraz Dania. Tamtejsze uczelnie oferują wiedzę na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Na studentów czekają też pełne wygód prywatne akademiki.
Podsumowując – czy warto studiować za granicą? Jeśli tylko znamy na tyle dobrze język obcy, by zrozumieć, co mówi do nas wykładowca oraz móc się bezproblemowo porozumieć z innymi, to jak najbardziej tak. Ukończenie zagranicznej uczelni otworzy nam drzwi do kariery, a z pewnością ułatwi znalezienie pracy.