Łóżko należy do podstawowego wyposażenie każdego domu. Dorosły człowiek spędza w nim jedną trzecią doby. Nic więc dziwnego, że ludzie od najdawniejszych czasów dbali o miejsce do spania. Czy zastanawialiście się, jak spali nasi przodkowie? Jaką ewolucję przeszło łóżko?
Prehistoria
Uczeni twierdzą, że pierwsze łóżka pojawiły się w neolicie. Początkowo bardzo prymitywne, składały się głównie ze skór, liści i gałęzi, by nie spać na gołej ziemi. Ponoć ludzie pierwotni spali, kiedy mieli na to ochotę i nie ograniczali się jedynie do nocy. W miarę jak rosła potrzeba bezpieczeństwa i oddzielenia posłania od mokrego podłoża, zaczęto konstruować coś na kształt obecnego łóżka.
Starożytność
W starożytnym Egipcie podłoże do spania wiązało się z przynależnością do warstwy społecznej. Ludzie zamożni posiadali łóżka o specjalnym profilu z podporą głowy w celu ochrony misternych fryzur. Do najbardziej ekskluzywnego łoża tamtych czasów należało to faraona Tutenhamona. Ponoć było wykonane z hebanu, złota, srebra i kości słoniowej. Rama ma kształt lwa. Można je podziwiać w Muzeum Egipskim w Kairze. Jednak na wygodę postawili dopiero starożytni Rzymianie. To im zawdzięczamy wynalezienie materaca. Wypełniali go surowcami naturalnymi: trzciną, słomą, wełną i pierzem.
Czasy nowożytne
W średniowieczu ludzie spali na materacach, które układali na ziemi. Nie było wyznaczonego pomieszczenia do spania, a izby miały charakter wielofunkcyjny – w nocy w nich spano, a rano pracowano. Łóżka zaczęły pojawiać się w XV wieku. Sytuacja uległa zmianie w epoce renesansu. Ci bogatsi gustowali we wnętrzach wytwornych i reprezentacyjnych. W pokojach do spania kluczową rolę odgrywało obszerne łoże, osadzone na podwyższeniu z szykownym baldachimem. Za prawdziwego fana swego łoża uznaje się Ludwika XIV. Ten oświeceniowy władca ponoć spędzał w nim całe dnie i noce. Ciężko sobie wyobrazić, ale wykonywał w nim obowiązki królewskie, a także wydawał z niego wyroki na poddanych. W XIX wieku stworzono pierwszy materac sprężynowy. Skończyła się tym samym walka z insektami, gnieżdżącymi się w tych z dotychczasowym wypełnieniem.
Czasy współczesne
Obecnie stawia się na wygodny i zdrowy sen. Producenci materacy do łóżek zwracają uwagę na ekologię, jednocześnie korzystając z najnowszych technologii. Na początku XX wieku, wzorując się na skafandrach NASA, do produkcji materacy zaczęto używać pianki termoelastycznej, inaczej „memory foam” (pianki z pamięcią), która pod wpływem ciepłoty ciała, dopasowuje się do niego. Sprzyja to wielkiemu komfortowi w czasie snu oraz poprawia krążenie krwi w organizmie, redukując nacisk. Taki materac ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne oraz zapobiega tworzeniom się odleżyn. Ponadto owe pianki tworzone są z naturalnych olejów. Oprócz wymienionych, możemy znaleźć materace kieszeniowe z wypełnieniem kokosowym lub gryczanym między sprężynami. Taka konstrukcja eliminuje efekt uginania się większej powierzchni w czasie leżenia. W XXI wieku każdy z nas może wybrać materac na miarę swoich marzeń.