Symbolika barw… czyli, jak pomalować pokój, by czuć się w nim wspaniale

Nastrój człowieka bardzo często uwarunkowany jest przez barwy środowiska, w którym przebywa. Za pomocą kolorów można sterować emocjami, wprawiać się w dobry humor lub zwyczajnie odpoczywać. Jeśli jesteśmy wyczuleni na estetykę otoczenia – podczas odświeżania domu weźmy pod uwagę podstawowe znaczenie kolorów.


Niebieski

Niebieski

Jest to jeden z naszych ulubionych kolorów. Kojarzy się przede wszystkim ze spokojem i stabilnością. Wybierany jest często do pomieszczeń, w których trzeba skupiać się na konkretnych zadaniach. Dlatego też nie dziwimy się, gdy na ten kolor natykamy się w biurach i urzędach.

Biały

Biały

Konotuje takie wrażenia, jak spokój, neutralność, czystość oraz porządek. Rozjaśni każde pomieszczenie. Biel to kolor uniwersalny.

Pomarańczowy

Większości z nas Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z zapachem mandarynek i pomarańczy. Zapach ten napawa optymizmem. Podobnie jest z barwą pomarańczową. Kiedy przebywamy w pokoju, w którym dominuje pomarańczowy, wówczas czujemy się pewnie i bezpiecznie. To także kolor kojarzący się z rozrywką. Zwróćmy uwagę, jak wiele firm stosuje w swoim logo tego typu rozwiązanie.

Pomarańczowy

Zielony

Zieleń to barwa nadziei. Symbolizuje odrodzenie, świeżość i wolność. Dodatkowo ma działanie uspokajające.

Zielony

Żółty

Żółty to optymizm i radość życia. Wiąże się z wiedzą, mądrością i rozsądkiem.

Żółty

Fioletowy

To przede wszystkim barwa luksusu. Ciemny, ciepły odcień fioletu komponuje się idealnie z kolorami kremowymi i beżowymi.

Fioletowy

Szary

Szary

Chociaż sam w sobie może wydać się nudny, to w połączeniu z innymi kolorami nabiera orzeźwiających nut. Pasuje nieomalże do każdej barwy.

Dodaj komentarz