Jest trudna do wykrycia. Potrafi sprawiać ból i bywa ogromnym dyskomfortem. Endometrioza to choroba, przez którą wiele kobiet marzy o menopauzie. Poznaj jej tajniki.
Czym jest endometrioza?
Endometrium to śluzówka macicy. W ciele zdrowej kobiety zachodzi naturalny proces narastania endometrium w obrębie macicy. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas złuszczona śluzówka wydostaje się z organizmu kobiety wraz z krwią miesięczną. Mówiąc potocznie endometrioza to wędrująca śluzówka. Oznacza to, że części błony śluzowej „wędrują” i potrafią narastać poza obrębem macicy. Lokalizacja patologicznych skupisk endometrium bywa problemowa. Endometrioza może umiejscowić się nawet na płucach. Najczęściej jednak są to organy kobiecego układu rozrodczego. Do czego może zaprowadzić zaniedbanie problemu?
No właśnie… już samym problemem jest wykrycie schorzenia. Początkowo endometrioza nie daje żadnych niepokojących sygnałów. Przedstawicielki płci pięknej przyzwyczajone są do bóli miesiączkowych. Wzdęcia i kłopoty z wypróżnieniem potrafimy wytłumaczyć kłopotami wynikającymi z chwilowej niewydolności układu pokarmowego. Do innych symptomów endometriozy można zaliczyć: bóle podczas stosunków płciowych, obfite miesiączki, plamienia.
Bardzo często skupisko endometrium grupuje się na jajnikach. Wówczas tworzy się torbiel (inna nazwa – cysta). Rosnący nowotwór niezłośliwy trzeba usuwać operacyjnie.
Uwaga! Nieleczona endometrioza to także jedna z przyczyn bezpłodności.
Gdzie szukać pomocy…
O tym, jak trudno jest żyć z tym schorzeniem świadczy chociażby powstanie Polskiego Stowarzyszenia Endometriozy. W wielu miastach uruchamia się również poradnie specjalizujące się w leczeniu choroby. Zdarza się, że kobiety potrzebują także wsparcia psychologicznego.
Leczenie to indywidualna kwestia. Formy pomocy dostosowuje się do stopnia zaawansowania endometriozy. Niestety, schorzenie jest nieuleczalne. Wszelkie metody polegają na łagodzeniu dolegliwości i eliminacji skupisk choroby.