Telewizja i jej wpływ na nasze zdrowie

W 1946 roku Darryl Zanuck (przedstawiciel studia 20th Century Fox) przepowiadał, że telewizja nie utrzyma się długo na rynku… ludziom przecież bardzo szybko znudzi się codzienne oglądanie „drewnianej skrzynki”. Od tej przepowiedni nie minęło nawet 100 lat, a dziś wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez regularnego oglądania programów telewizyjnych, filmów oraz seriali. W XXI wieku chyba nie trzeba nikogo przekonywać, iż oglądanie telewizji jest po prostu niezdrowe dla ludzkiego organizmu. Jakie zagrożenia są z tym związane?

computer-1293303_1280

Nadwaga i cukrzyca

Jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest otyłość. Według najnowszych badań to właśnie nadmierne oglądanie telewizji powoduje nieumiarkowane tycie. Przybieranie na wadze związane jest w głównej mierze z częstym emitowaniem bloków reklamowych, które w sposób oczywisty wpływają na tworzenie się nowych potrzeb. Reklamy mają ogromny wpływ na psychikę człowieka. Ponadto wielu z nas wprost uwielbia podjadać podczas transmisji ulubionych seriali. Nadmierne kilogramy są dużym problemem. Jednak otyłość prowadzi do poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Wśród nich prym wiedzie oczywiście cukrzyca typu 2. Ten typ cukrzycy jest bezpośrednio związany z siedzącym trybem życia.

Dużo oglądasz – krócej żyjesz

Seriale, filmy i programy telewizyjne potrafią pochłaniać bardzo dużo czasu. Zdaniem wielu naukowców obsesyjne oglądanie telewizji skraca życie o 22 minuty za każdą godzinę poświęconą na oglądanie „szklanego ekranu”.

watching-2082788_1280

Zdrowie naszych dzieci

Bardzo wiele zagrożeń czyha na nasze dzieci. Niedawno opublikowane badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów przekonują, iż dzieci poniżej dwóch lat życia oglądające telewizję mogą zacząć mówić ze znacznym opóźnieniem. Kolejnym problemem są dysfunkcje w zakresie prawidłowej komunikacji.

Dodaj komentarz