Z czego wynika popularność obudowy berlińskiej?

Niewłaściwe podejście do kwestii zabezpieczania wykopów mogłoby skutkować groźnymi wypadkami na placu budowy i rzutować na całą inwestycję budowlaną. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest wybór i wykonanie odpowiedniej konstrukcji oporowej. I choć metod jest wiele, jedną z podstawowych z nich jest zastosowanie obudowy berlińskiej. Dowiedz się, z czego wynika popularność berlinki.

Obudowa berlińska – co to takiego?

Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską zaliczana jest do tymczasowych konstrukcji oporowych. Po raz pierwszy została użyta przy budowie metra Berlinie i stąd też pochodzi jej nazwa. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych np. ścianki szczelnej. O podstawy tej technologii zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Podstawą tej technologii są stalowe bądź betonowe słupy, które pogrąża się w gruncie na dwa sposoby – za pomocą wiertła albo specjalnych wibromłotów. Ścianka berlińska wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali. W trakcie postępu robót ziemnych, opinkę drewnianą sukcesywnie uzupełnia się o profile stalowe, stanowiące jej najważniejszy element, wyjaśnia nasz rozmówca.

Największe zalety ścianki berlińskiej

Obudowa berlińska cieszy się dużą popularnością, co wynika z jej licznych zalet. Przede wszystkim można ją stosować na terenach zurbanizowanych, a także powyżej poziomu wód gruntowych. Ponadto doskonale sprawdza się przy głębokich wykopach. Jest to chętnie wybierana metoda pod fundamenty podziemnych garaży, rozmaitych obiektów budowlanych, zbiorników wodnych i kanalizacyjnych. Co ciekawe, ścianki berlińskie mogą być także przydatne w pracach geologicznych i archeologicznych, kiedy zachodzi konieczność wykonania większego wykopu celem pobrania próbek gruntu lub prowadzenia wykopalisk.

Ściankę berlińską cechuje także łatwość realizacji, elastyczność oraz niska niska cena. Wszystko to sprawia, że jest ona niezwykle popularną metodą stosowaną do zabezpieczania wykopów budowlanych.

Dodaj komentarz