Żel do dziąseł ratunkiem na problemy z jamą ustną!

Chyba każdy z nas chociaż raz przechodził przez stan zapalny dziąseł. Nic fajnego. Chociaż nie jest to poważne schorzenie, nieleczone prowadzi do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Na ratunek może nam przyjść właściwy żel do dziąseł.

Przyczyny stanów zapalnych dziąseł

W kontekście przyczyn infekcji bakteryjnych dziąseł wymienia się przede wszystkim nieprawidłową higienę jamy ustnej. Resztki spożywanych pokarmów pozostają bardzo często na naszych zębach i w szyjkach dziąsłowych. Jeśli ich nie usuniemy, zaczynają powstawać ogniska bakteryjne. Namnażanie bakterii powoduje w efekcie powstanie płytki nazębnej. Taka płytka ulega mineralizacji zamieniając się w kamień nazębny. Osad i kamień podrażniają dziąsła. Ponadto, zapaleniu dziąseł sprzyja picie alkoholu (nie wspominając już o bardzo szkodliwym paleniu papierosów). Stan zapalny dziąseł często powodują takie czynniki jak zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. podczas ciąży), niedożywienie, alergia, cukrzyca, białaczka itp. Choroby dziąseł pojawiają się także u osób noszących protezy. Dyskomfort pojawia się, kiedy proteza jest źle dobrana.

Zapalenie dziąseł – objawy

Zapaleniu dziąseł towarzyszy między innymi krwawienie. Ponadto dziąsła są opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Gryzienie pokarmu może stać się prawdziwą katorgą. Oprócz wyżej wymienionych symptomów może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust. To właśnie bakterie i rozkładające się resztki nieusuniętego pokarmu powoduję tę niemiłą przypadłość. Nieleczone stany zapalne dziąseł prowadzić mogą do parodontozy. A jak dobrze wiemy: parodontoza oznacza niekiedy utratę uzębienia.

Leczenie stanów zapalnych dziąseł

Tak, jak wspomniano we wstępie – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Podstawą są zatem zabiegi higieniczne wykonywane przez lekarza stomatologa oraz samego chorego. Przydać się może żel do dziąseł. Zwróć uwagę, czy produkt: przeciwdziała stanom zapalnym, zmniejsza bolesność, przyspiesza gojenie oraz w przypadku osób starszych, noszących protezy – przyspiesza gojenie odleżyn i otarć błony śluzowej. Żel do dziąseł to zbawienie także dla przeróżnych aft i owrzodzeń.

Przy zapaleniu dziąseł pomogą również domowe sposoby. Zaliczymy do nich płukanki środkami przeciwbakteryjnymi, stosowanie płukanek ziołowych bazujących na rumianku lub szałwii. Pojawia się również pytanie: w jaki sposób pielęgnować jamę ustną? Używajmy nitki dentystycznej i płynów do płukania. Cuda zdziała także szczoteczka elektryczna. Trochę konsekwencji i zapomnimy o stanach zapalnych dziąseł.

 

Dodaj komentarz